Man03120
03120 * Pořízení bankovních výpisů
Formulář slouží k ručnímu pořizování bankovních výpisů.
Obr. 03120/1 Výběr vlastního bankovního účtu
Výběr požadovaného vlastního účtu
Po spuštění formuláře se na obrazovce objeví seznam vlastních bankovních účtů. V případě, že je ve formuláři 03163 - Vlastní bankovní účty vyplněna položka Nákladové středisko pro oprávnění uživatele k přístupu dle kontextu, jsou v tomto formuláři zobrazeny jen vlastní bankovní účty, na které má uživatel přístup (vazba Uživatel - NS). Na položce Účet je ve formuláři zobrazen za lomítkem i kód banky. Umístěním kurzoru na požadovaný účet v nabídce vlastních účtů a stiskem klávesy Výběr se objeví nabídka bankovních výpisů příslušejících k aktuálnímu vlastnímu bankovnímu účtu.
Obr. 03120/2 Přehled hlaviček bankovních výpisů
Žlutou barvou jsou označeny řádky jednotlivých bankovních výpisů, ke kterým existují buď rozpisy plateb složenkami, nebo bankovními kartami, které jsou bankou rozesílány na základě těchto plateb. Více informací k rozpisům plateb složenkami nebo bankovními kartami uvedeno zde.
Blok obsahující bankovní výpisy je odlišný pro výpisy z účtů vedených v domácí měně a pro výpisy z účtů vedených v cizí měně. Pro druhou skupinu je blok rozšířen a obsahuje navíc položky Kurz a Nový zůstatek s hodnotou přepočtenou do domácí měny.
Obr. 03120/3 Bankovní výpis v cizí měně
Umístěním kurzoru na libovolný řádek bloku a stiskem klávesy Výběr se zobrazí detail vybraného řádku bankovního výpisu. Podle stavu, ve kterém se vybraný bankovní výpis nachází, lze řádky buď pouze prohlížet, nebo též opravovat. Druhá varianta připadá v úvahu pro výpisy ve stavu Chybový nebo Doplněn. Opět se zde liší zobrazení řádků bankovního výpisu v cizí měně.
Obr. 03120/4 Zobrazení detailu řádky bankovního výpisu
Stiskem klávesy Konec se zobrazí nabídka, kde lze vybrat variantu Řádky pro prohlížení řádků konkrétního bankovního výpisu, a to ve formuláři 03121 - Řádky bankovních výpisů.
Obr. 03120/5 Zobrazení detailu řádky bankovního výpisu
Pořízení hlavičky bankovního výpisu
Při vytvoření nového výpisu se nabídne blok detailu hlavičky bankovního výpisu s předvyplněnými hodnotami položek Číslo výpisu, Účetní období, Hodnota starého zůstatku s datem výpisu a datum právě pořizovaného výpisu, který je shodný se systémovým datem. Pro hlavičku výpisu z účtu vedeného v cizí měně je předvyplněna položka Hodnota starého zůstatku v cizí měně.
Obr. 03120/6 Pořízení hlavičky bankovního výpisu
Pokud jsou zbývající položky správně vyplněny (součet obratů musí být roven rozdílu zůstatků), je možné hlavičku uložit a věnovat se vyplňování řádek.
U hlavičky Výpisu z účtu vedeného v cizí měně je situace poněkud komplikována nutností přepočtu do naší měny. V hlavičce se vyplní pouze položky v cizí měně, přepočet do naší měny je proveden po vložení kurzu pro přepočet, a to buď výběrem z kurzovního lístku nebo přímým vložením hodnoty viz pořízení řádky výpisu v cizí měně. Po uložení lze dále přistoupit k pořizování řádků klávesou pro Konec a výběrem možnosti Řádky, kdy je vyvoláno prázdné formulářové okno ve formuláři 03121 - Řádky bankovních výpisů.
Pro vymazání bankovního výpisu je v jeho detailu přístupné tlačítko Vymazat výpis .
Obr. 03120/7 Vymazání bankovního výpisu
Pořízení řádky bankovního výpisu
Stiskem klávesy Konec na bloku obsahujícím hlavičky bankovního výpisu nebo na bloku detailu hlavičky bankovního výpisu se objeví nabídka obsahující volbu Řádky. Jejím výběrem se spustí formulář 03121 - Řádky bankovního výpisu (v domácí měně) nebo 03125 - Řádky bankovního výpisu (v cizí měně) pro pořizování řádek bankovních výpisů.
Horní část bloku obsahuje údaje z hlavičky výpisu. Blok s řádky bankovních výpisů z účtu vedeného v cizí měně se opět liší od bloku s řádky výpisu vedeného v domácí měně tím, že obsahuje položky Debet a Kredit s částkami přepočtenými do domácí měny.
Pod blokem řádek je přístupné tlačítko Doplnění partnera, pokud existuje alespoň jedna řádka s nevyplněným zkráceným názvem partnera (řádka je bez vazby na číselník cizích účtů). Tímto tlačítekm se doplní jak název partnera, tak i vazba na číselník cizích bankovních účtů.
Stiskem klávesy pro Nový záznam na bloku s řádky výpisu, resp. při vytváření první řádky výpisu se zobrazí detail řádky bankovního výpisu. Předvyplněny jsou zde položky Řádek výpisu a Datum úhrady.
Pro výpis z účtu vedeného v naší měně jsou ve střední části detailu řádky výpisu položky Debet a Kredit, do kterých se vyplňují částky v domácí měně. Pokud byla platba provedena v jiné měně, je potřeba změnit položku Měna, ve které byla platba provedena na potřebnou hodnotu. Vstup na tuto položku je možný pouze z položky Variabilní symbol pomocí klávesy pro předchozí pole nebo pomocí myši. Provede-li se změna, zpřístupní se další položky Debet a Kredit, do kterých se doplní částky v měně, ve které byla platba opravdu provedena.
Tlačítkem UDD se lze dostat k výběru typu univerzálního daňového dokladu a posléze k vytvoření UDD vázaného k tomuto bankovnímu řádku. Existuje-li již UDD, tlačítkem si jej lze prohlédnout nebo upravit.
Do položky Poznámka lze zapsat libovolný text i je-li výpis saldokontně vyrovnán. Tuto položku je také možno měnit ve funkcích 03412 - Ruční likvidace výpisů - debety nebo 03422 - Ruční likvidace výpisů - kredity, kde může posloužit pro snazší dohledání řádky bankovního výpisu.
Pro výpis z účtu vedeného v cizí měně platí v podstatě to samé jako v předešlém, přibývá zde však ještě problém přepočtu položek Kredit a Debet do domácí měny. Při pořízení částky v cizí měně se zobrazí nabídka přímého přepočtu částek nebo přepočtu podle kurzu uvedeného v kurzovním lístku k aktuálnímu datu. V případě zvolení přímého přepočtu částek je nutné v dalším kroku zadat z klávesnice přímo kurz, podle kterého se částky přepočítají. Zvolíme-li možnost přepočtu podle kurzu, budou se částky přepočítávat podle kurzu uvedeného v kurzovním lístku k aktuálnímu datu. Pokud v číselníku nebude potřebný kurz vyplněn, je možnost jeho doplnění klávesou pro doplnění číselníku.
Funkční tlačítka Detailní rozpis, Import rozpisu a Doplňující informace jsou využívána buď pro evidenci a následné zpracování položkových textových výpisů České pošty a.s. VAKUS a nebo pro evidenci textových položkových výpisů o transakcích přes bankovní platební karty. Podrobnější popis této funkcionality přesahuje možnosti této dokumentace, lze ho získat na vyžádání od dodavatele iFIS*.
Uzavření výpisu
Pro možnost uzavření výpisu je nutné, aby se součty položek Debet a položek Kredit' v řádcích výpisu rovnaly hodnotám položek Debet a Kredit v hlavičce výpisu. Pokud je v lokálních parametrech nastavena hodnota položky NAVAZVYP na "A", provádí se též kontrola návaznosti zůstatků na účtu jednotlivých po sobě jdoucích výpisů.
Při uzavírání bankovního výpisu vždy dochází ke kontrole souladu data uzavíraného výpisu a aktuálního účetního období. Současně je také kontrolováno uzavření předchozího bankovního výpisu. V případě, že předcházející bankovní výpis není ve stavu Uzavřen nebo Kontován, je nabídnut výběr, zda aktuální bankovní výpis přesto uzavřít (ANO/NE). Standardně je přednastaveno ANO.
Jestliže výpis nemá žádné řádky nebo má řádky pouze s nulovými obraty, je při uzavření výpis rovnou vyřazen ze salda i z převodu do účetnictví.
Obr. 03120/8 Uzavření bankovního výpisu
Otevření výpisu
Výpis, který není vyřazený ze salda ani přenesený do účetnictví, lze ještě otevřít pomocí tlačítka v levém dolním rohu obrazovky s označením Otevření. Pokud z nějakého důvodu není možno výpis otevřít, tlačítko pro otevření se vůbec nezobrazí.
Obr. 03120/9 Otevření bankovního výpisu
Rozpisy plateb složenkami a bankovními kartami
Žlutou barvou jsou označeny řádky jednotlivých bankovních výpisů, ke kterým existují buď rozpisy plateb složenkami, nebo rozpisy plateb bankovními kartami, které jsou bankou rozesílány na základě těchto plateb. Rozpisy obsahují vyúčtování všech plateb v rozlišení na platby složenkami a bankovními kartami.
Ve formuláři 03122 - Prohlížení řádků bankovních výpisů existuje k tomuto rozlišení plateb v jednotlivých řádcích bankovních výpisů tzv. radiobutton, což je položka obsahující různé nabídky usnadňující vyhledávání a zobrazení celkového obsahu formuláře. Ve formuláři 03122 - Prohlížení řádků bankovních výpisů se tato položka nazývá Typ řádků a obsahuje tyto možnosti:
- Běžné řádky - obsahuje běžný řádek bankovního výpisu
- Rozpisy bankovních karet - omezí výběr dat pouze na rozpisy plateb bankovními kartami
- Složenky - omezí zobrazení formuláře pouze na rozpisy plateb složenkami (poštovními poukázkami typu VAKUS)
- Všechny - zobrazí všechny řádky bankovních výpisů
![]() |
Poznámka |
Pro import položkového seznamu plateb realizovaných poštovními poukázkami typu VAKUS je určena funkce 03117 - Import rozpisu plateb VAKUS. |
Připojit rozpis plateb bankovními kartami nebo složenkami lze ve formuláři 03124 - Připojení rozpisu k řádce výpisu, který je pro odlišení těchto typů rozpisů rozdělen do dvou záložek. V tomto formuláři lze také dosud nepřipojené položkové rozpisy také smazat tlačítkem Smazání rozpisu.
Lokální parametr BANUZKPR, jehož obsahem je select (výběrová podmínka), spočítá, kolik rozpisů plateb bankovními kartami je nepřipojených k nějakému sumárnímu řádku. Pokud je jich více jak nula, nepovolí uzavřít období v bance (031).
BANUZKPR select count(*) from tekbarad a where not exists (select 1 from tekbarad x where x.nadriz=a.rbavidno and x.TYP_RAD='K') and a.ksmb='1178' and a.vsmb='9635926414' and a.spl>=sysdate-60 and a.typ_rad is null
Formulář 03124 - Připojení rozpisu k řádce výpisu pro uzavření období v úloze Banka použije pro kontrolu rozpisů bankovních karet nebo složenek selecty uložené v R_SQL. Musí se jmenovat UZAV_031_X, kde X je číslo. Provádějí se v pořadí podle abecedního uspořádání. Select musí vrátit v případě, že je vše v pořádku, null, jinak musí vrátit řetězec obsahující popis chyby. Pokud takové selecty v R_SQL chybí, použije se select uložený v lokálním parametru BANUZKPR. Když neexistuje ani ten, kontrolují se rozpisy podle data, ke kterému se vztahují.
Řádky rozpoznané podle položek SUMARNI_RADEK jsou nazývány tzv. sumárními řádky. Tyto sumární řádky mohou být u položkových rozpisů ve formulářích označeny kromě žluté barvy, kdy existuje nějaký jejich účetně nezlikvidovaný detail, také červenou barvou v případě, že k nim není připojený žádný rozpis.
Sumární řádky rozpoznané podle položek SUMARNI_RADEK mohou být u položkových rozpisů tedy označeny:
- žlutou barvou - pokud existuje nějaký jejich účetně nezlikvidovaný detail
- červenou barvou - v případě, že k nim není připojený žádný rozpis
Sumární řádek lze zlikvidovat přes spojovací účet.
![]() |
Pozor |
Odpojení dosud nezlikvidovaného položkového rozpisu od sumárního řádku bankovního výpisu, a to jak u plateb složenkami, tak i bankovními kartami, je umožněno pouze ve formuláři 03111 - Opravy řádků. Odpojení se provede po vyhledání příslušného záznamu tlačítkem Odpojit. Tlačítko je aktivní pouze tehdy, je-li kurzor myši umístěn na příslušném sumárním řádku, ke kterému je připojen rozpis, z něhož žádný detail není vyřazen ze salda. |
Odpojeni položkového rozpisu je zaznamenáno v historii změn u sumárního řádku.
![]() |
Pozor |
Odpojeni/dodatečné připojeni je možné jen u nezaúčtovaných položkových rozpisů. Všechny odpojované rozpisy musejí být nevyřazené ze salda. |
Po odpojeni je možné opětovné připojení standardním způsobem ve formuláři 03124 - Připojení rozpisu k řádce výpisu, který slouží pro připojení položkového rozpisu k řádce bankovního výpisu.
Navazující funkce:
- 01404 - Pořízení cizích bankovních účtů
- 03117 - Import rozpisu plateb VAKUS
- 03119 - Import rozpisu plateb platebními kartami
- 03121 - Řádky bankovního výpisu
- 03122 - Prohlížení řádků bankovních výpisů
- 03124 - Připojení rozpisu k řádce výpisu
- 03163 - Vlastní bankovní účty
- 03161 - Číselník peněžních ústavů
- 03412 - Ruční likvidace výpisů - debety
- 03422 - Ruční likvidace výpisů - kredity