Man01404

Z BBM Dokumentace iFIS
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

01404 * Pořízení cizích bankovních účtů

Číselník cizích bankovních účtů slouží k pořízení nových bankovních účtů. Umožňuje přiřadit bankovní účty vybrané organizaci a uložit je do tzv. Jádra systému. Tyto účty jsou využívány v různých úlohách, např. Banka, Závazky, Saldo závazků, kde se bankovní účty používají v párovacím kritériu. Funkce se podobá formuláři 01405 - Bankovní účty osob.


Obr. 01404/1 Pořízení cizích bankovních účtů


Po otevření formuláře se zobrazí seznam všech firem a k nim příslušných bankovních účtů. To znamená, že pokud je příslušná řádka firmy v prvním bloku označena modrým podbarvením, zobrazí se v dolním bloku obrazovky veškeré účty, které jsou přiřazeny k této firmě. Z toho vyplývá, že celý formulář je rozdělen do dvou bloků. V horním bloku obrazovky nalezneme organizaci, jejíž bankovní účty potřebujeme editovat nebo prohlédnout. V dolním bloku jsou pak k dispozici čísla bankovních účtů.

Tip Tip
Jak hromadně stáhnout bankovní účty z registru DPH do iFIS?


Formáty bankovních účtů

Číslo účtu lze evidovat v jednom ze třech různých formátů:

  • Bankovní účet + SWIFT kód
  • Číslo účtu/kód
  • IBAN bankovního účtu


Na konci každého z formátu čísel bankovních účtů je uvedena příslušná číslice. Ta je zde zobrazena pro rychlejší vložení formátu do buňky. Formát čísla bankovního účtu lze ze seznamu vybrat nejen kliknutím myši na požadovaný formát, ale také připsáním příslušné číslice za % v políčku pro vyhledávání v okně pro výběr formátu, které se uživateli klávesou pro Seznam hodnot zobrazí. Následným stiskem klávesy Výběr se příslušný formát účtu vloží do pole Formát čísla účtu, a to dle zadané číslice, která je k jednotlivému formátu přiřazena.

Příklad Příklad
U formátu Číslo účtu/kód je uvedena číslice 1. Zadáním číslice 1 za % v okně pro výběr ze seznamu hodnot pro pole Formát čísla účtu a následným stiskem klávesy Výběr se vloží formát čísla účtu Číslo účtu/kód, apod.


Ve formuláři je zabudována kontrola správnosti zapsání čísla bankovního účtu podle pravidel vydaných tuzemskými bankami. Pokud se při zakládání nového bankovního účtu nedaří zapsat požadované číslo účtu, je možné obejít kontrolu správnosti čísla účtu tak, že v první fázi uživatel zvolí zahraniční peněžní ústav v položce Banka, čímž je vypnuta kontrola, která se vztahuje pouze na čísla účtů v tuzemských peněžních ústavech. V druhé fázi zapíše požadované číslo bankovního účtu. Nakonec uživatel změní obsah položky Banka a zapíše do ní název peněžního ústavu, ve kterém je účet opravdu veden.


Při zakládání nového čísla bankovního účtu je zapotřebí, aby byl účet vložen ve správném formátu, jak bylo uvedeno výše, neboť formát čísla účtu musí být zapsán dle pravidel, které jednotlivé tuzemské banky zveřejňují. Proto v případě, že uživateli nelze vložit číslo účtu, musí se nejdříve ujistit, zda je zadáno ve správném formátu. Číslo bankovního účtu přitom musí být zadáno v jednom ze třech formátů, který si uživatel vybere dle skutečného formátu účtu, v jakém má být účet zadán. Systém již zkontroluje, zda číslo bankovního účtu bylo zadáno ve správném tvaru, jaký má mít. Pokud tomu tak není, uživatel je upozorněn hlášením.


Vyhledávání firmy a bankovního účtu

Prostřednictvím dotazu lze vyhledat konkrétní firmu a k ní zobrazit příslušný bankovní účet zadáním hodnoty pro vyhledání příslušné firmy. Po výběru firmy, kterou uživatel hledal, a následným umístěním kurzoru myši na tuto firmu se v dolním bloku obrazovky zobrazí účty, které má tato firma přiřazena. Firma může mít přiřazen buď pouze jeden bankovní účet, ale i více účtů. Na řádek příslušného účtu se lze přemístit pomocí klávesy pro Následující blok nebo prostřednictvím kurzoru myši. Mezi jednotlivými bloky se tudíž lze pohybovat klávesami pro Následujíc blok nebo prostřednictví klávesy pro Předcházející blok.


Historie

Tlačítkem Historie lze zobrazit historii změn bankovních účtů.


Pořizování bankovního účtu

Tento formulář slouží nejen k prohlížení, ale také, a to především, pro pořizování údajů o cizích bankovních účtech. Pořízení nového čísla bankovního účtu lze učinit pouze k firmě, která se zobrazí v horním bloku. V případě, že uživatel potřebuje zadat číslo bankovního účtu firmy, kterou v číselníku v horním bloku nelze nalézt, musí nejdříve vytvořit nový údaj o firmě, a to v příslušném číselníku organizací. Teprve po zadání této firmy do seznamu všech ostatních firem, lze číslo bankovního účtu k této firmě přiřadit.


Je-li kurzor myši umístěn v dolním bloku zobrazujícím čísla bankovních účtů a je-li zde uvedeno alespoň jedno číslo bankovního účtu, lze vytvořit nové číslo bankovního účtu stiskem klávesy pro Nový záznam. V případě, že není uvedeno dosud žádné číslo bankovního účtu k dané firmě lze pokračovat rovnou zadáním příslušných údajů do jednotlivých políček v dolním bloku určeném pro zobrazení čísel bankovních účtů k určité firmě.

Pozor Pozor
Před provedením tohoto kroku je důležité, aby se uživatel ujistil, zda je skutečně v prvním bloku řádka firmy, k níž si přeje vytvořit nové číslo bankovního účtu, označena modrou barvou.


Uživatel může zadat hodnoty do jednotlivých políček ručně nebo výběrem ze seznamu hodnot. Možnosti, které lze pomocí seznamu vybrat se zobrazí stiskem klávesy pro Seznam hodnot.


Políčka, která jsou podsvícena červenou barvou, jsou povinná a uživatel je musí vyplnit. Bez jejich zadání není uživateli umožněno pokračovat dále ve vytváření nového záznamu o bankovním účtu.}} {{Tip|Při pořizování cizích bankovních účtů je možné zadat nejprve Kód banky, její název je pak doplněn automaticky.


První blok, který znázorňuje seznam firem, obsahuje tyto položky:

  • Název organizace – název firmy
  • Část – o jakou část firmy se jedná
  • Místo – označuje město, ve kterém se firma nachází
  • IČO – identifikační číslo organizace


Druhý blok, který zobrazuje údaje o bankovních účtech, obsahuje tyto položky:

  • Příznak * – určuje platnost/neplatnost záznamu
  • Banka – název peněžního ústavu, ve kterém má firma příslušný účet ze seznamu v číselníku
  • Formát čísla účtu – zobrazuje formát bankovního účtu
  • Účet – zobrazuje konkrétní číslo bankovního účtu
  • Kód – kód peněžního ústavu, u kterého je bankovní účet veden
  • Swift kód – zobrazuje tzv. swift kód
  • Název účtu – blíže definuje, o jaký bankovní účet se jedná
  • Od – určuje počáteční datum platnosti bankovního účtu
  • Do – určuje závěrečné datum platnosti bankovního účtu
  • Měna – v jaké měně je bankovní účet veden
  • O – příznak otevření účtu (hodnoty A=otevřený, N=neotevřený)
  • T – definuje typ cizího účtu


Důležité je ze seznamu vybrat správný formát čísla bankovního účtu. Jak již bylo uvedeno výše, je zapotřebí, aby číslo bankovního účtu, které uživatel následně zadá, odpovídalo formátu. Může se ale stát, že zadané číslo bankovního účtu má sice správný formát, ale je již použito u jiné osoby či firmy. V tomto případě se uživateli opět zobrazí upozornění, že účet s tímto číslem je zapsán u jiné osoby či firmy a uživatel je posléze vyzván k potvrzení, zda si skutečně přeje změny uložit a přiřadit tak toto číslo bankovního účtu k této firmě.


Platnost bankovního účtu

V číselníku cizích bankovních účtů lze nastavit i platnost jednotlivých účtů. Nastavení platnosti bankovních účtů je důležité zejména tam, kde je k jedné firmě či osobě přiřazeno několik účtů a nastává tak nutnost omezit platnost nějakého starého, tedy již neplatného, bankovního účtu, který daná firma či osoba již nepoužívá. Z tohoto hlediska se zapíše konkrétní závěrečné, případně i počáteční datum platnosti bankovního účtu do příslušných políček určených pro tento zápis. Jestliže se pořizuje zcela nový účet, zapíše se jeho platnost, to znamená jeho počáteční den platnosti účtu. Platnost účtu se zapíše tak, aby docházelo k jednoznačnému přechodu mezi daty, tedy mezi konečným datem platnosti a počátečním datem platnosti. Nemělo by docházet k nesouladům mezi daty.

Pozor Pozor
Je-li u stávajícího účtu nastaven konkrétní konečné datum platnosti tohoto účtu, a to k určitému dni, pak u nově pořizovaného bankovního účtu je zapotřebí nastavit počáteční datum platnosti k datu následujícímu po dni ukončení platnosti konečného bankovního účtu.


Příklad Příklad
Pokud uživatel ukončí platnost stávajícího účtu k 31.3.2019, pak nový účet by měl být platný od data následujícího, tzn. u tohoto nově pořizovaného účtu se nastaví datum platnosti k 1.4.2019 tak, aby nedocházelo k případným nesouladům mezi účty.


Pozor Pozor
Jedná se pouze o doporučení, tím není dotčena možnost, že jedna firma či osoba může mít platných i několik bankovních účtů zároveň. Tato funkce však ovlivňuje i další úlohy, ve kterých se bude s daným bankovním účtem pracovat. Nastavení platnosti účtu je důležité pro jiné úlohy, ve kterých se bude bankovní účet nabízet dle jeho aktuálnosti. Z tohoto hlediska je důležité sledovat, jaký účet je v danou chvíli aktuální, což se jednoduše nastaví jeho platností.


Pokud se nastaví, že je v současné chvíli aktuálních několik účtů, budou se všechny tyto účty nabízet v jiných úlohách. Pouze v případě účtů, které již aktuální nejsou, nebudou se tyto v ostatních úlohách zobrazovat.


Nastaví-li uživatel, že několik účtů u jedné konkrétní firmy či osoby je aktuálních, tudíž dosud neskončila ještě jejich platnost, budou aktivní všechny tyto účty. To znamená, že v úlohách, kde je zapotřebí výběru z číselníku bankovních účtů se budou nabízet pouze ty bankovní účty, které jsou aktuální a dosud platné. Účty, které již platné nejsou, tedy ty, u nichž skončila platnost zapsáním konečného data platnosti do kolonky s tímto označením, se již nebudou zobrazovat. Lze však v příslušných úlohách vybrat i účty, které platné již nejsou, a to odškrtnutím příslušného check boxu s názvem Pouze platné účty, pokud to daná úloha umožňuje. Tím se zobrazí všechny dosud platné účty. Uživatel však bude upozorněn hlášením, pokud z daných účtů, které bude mít na výběr, zvolí ten bankovní účet, který již není platný.


Zobrazení detailů

V případě, že v číselníku cizích bankovních účtů uživatel kurzor myši umístí na název firmy v prvním bloku a následně stiskne klávesu pro Detail/volání číselníku, přesune se do číselníku organizací, kde lze zobrazit detail firmy. To samé umožňuje i první políčko v druhém bloku, kde se nachází název peněžního ústavu. Je-li na tomto políčku umístěn kurzor myši a uživatel opětovně stiskne klávesu pro Detail/Volání číselníku, zobrazí se číselník peněžních ústavů, ve kterém si již může dohledat příslušnou banku.


V případě změny:

  • čísla bankovního účtu v číselníku bankovních účtů
  • čísla bankovního účtu nebo částky uvedené na platebním příkazu k úhradě se stavem Uzavřen
  • příjemce nebo částky uvedené na šeku se stavem Uzavřen
  • čísla bankovního účtu nebo částky uvedené na závazku se stavem Uzavřen či Kontován

lze nastavit odesílání upozornění na e-mailovou adresu zaevidovanou v globálním parametru KBMAILTO s tím, že kopie upozornění je zároveň možné zaslat na e-mailovou adresu uvedenou v globálním parametru KBMAILCP.



Navazující funkce:

  • 01405 - Bankovní účty osob
  • 01409 - Bankovní účty cizí
  • 01410 - Bankovní účty cizí
  • 01412 - Změna vazby cizího účtu na firmu
  • 01424 - Změna vazby cizího účtu - osoby