Man03125
03125 * Řádky bankovního výpisu
Formulář slouží k pořizování, případně k prohlížení řádků bankovního výpisu vlastního bankovního účtu vedeného v cizí měně.
Obr. 03125/1 Řádka bankovního výpisu
Stiskem klávesy Konec na bloku obsahujícím hlavičky bankovního výpisu nebo na bloku detailu hlavičky bankovního výpisu se objeví nabídka obsahující volbu Řádky. Jejím výběrem se spustí formulář pro pořizování řádek bankovních výpisů.
Horní část bloku obsahuje údaje z hlavičky výpisu. Blok s řádky bankovních výpisů z účtu vedeného v cizí měně se opět liší od bloku s řádky výpisu vedeného v domácí měně tím, že obsahuje položky Debet a Kredit s částkami přepočtenými do domácí měny.
Stiskem klávesy pro vytvoření nového záznamu na bloku s řádky výpisu, resp. při vytváření první řádky výpisu, se zobrazí detail řádky bankovního výpisu. Předvyplněny jsou zde položky Řádek výpisu a Datum úhrady.
Obr. 03125/2 Pořízení řádky bankovního výpisu v cizí měně
Pro výpis z účtu vedeného v naší měně jsou ve střední části detailu řádky výpisu položky Debet a Kredit, do kterých se vyplňují částky v domácí měně. Pokud byla platba provedena v jiné měně, je potřeba změnit položku Měna, ve které byla platba provedena na potřebnou hodnotu. Vstup na tuto položku je možný pouze z položky Variabilní symbol pomocí klávesy pro předchozí pole. Provede-li se změna, zpřístupní se další položky Debet a Kredit, do kterých se doplní částky v měně, ve které byla platba opravdu provedena.
Do položky Poznámka lze zapsat libovolný text. Tuto položku je také možno měnit ve funkcích 03412 - Ruční likvidace výpisů - debety nebo 03422 - Ruční likvidace výpisů - kredity, kde může posloužit pro snazší dohledání řádky bankovního výpisu.
Tlačítkem UDD se lze přesunout k výběru typu univerzálního daňového dokladu a posléze k vytvoření UDD vázaného k tomuto bankovnímu řádku. Existuje-li již UDD, tlačítkem si jej lze prohlédnout nebo upravit.
Pro výpis z účtu vedeného v cizí měně platí v podstatě to samé jako v předešlém, přibývá zde však ještě problém přepočtu položek Kredit a Debet do domácí měny. Při pořízení částky v cizí měně se zobrazí nabídka přímého přepočtu částek nebo přepočtu podle kurzu uvedeného v kurzovním lístku k aktuálnímu datu. V případě zvolení přímého přepočtu částek je nutné v dalším kroku zadat z klávesnice přímo kurz, podle kterého se částky přepočítají. Výběrem možnosti přepočtu podle kurzu, se částky budou přepočítávat podle kurzu uvedeného v kurzovním lístku k aktuálnímu datu. Pokud v číselníku nebude potřebný kurz vyplněn, je možnost jeho doplnění klávesou pro Volání číselníku.
Pokud je jakýkoliv řádek výpisu smazán, stav dokladu se automaticky změní na Chybový.
Je-li řádek dokladu v položce Kredit uveden s mínusovým znaménkem, lze tento řádek pomocí tlačítka Převod storna převést na opačnou stranu do položky Debet, kde bude řádek zaznamenán v té samé částce, ale s plusovým znaménkem.
Ve formuláři se nacházejí i další položky a tlačítka odkazující na sumární řádek a pro zobrazení rozpisů plateb kartami v cizích měnách:
- položka Adresář/soubor – adresář souboru, který se má připojit/připojený soubor
- tlačítka:
- Vložit
- Ukázat
- Smazat
- Import rozpisu
- Doplňující informace
Funkční tlačítka Detailní rozpis, Import rozpisu a Doplňující informace jsou využívána buď pro evidenci a následné zpracování položkových textových výpisů České pošty a.s. VAKUS a nebo pro evidenci textových položkových výpisů o transakcích přes bankovní platební karty. Podrobnější popis této funkcionality přesahuje možnosti této dokumentace, lze ho získat na vyžádání od dodavatele iFIS.
Sumární řádky položkových rozpisů
Sumární řádky rozpoznané podle položek SUMARNI_RADEK mohou být u položkových rozpisů označeny:
- žlutou barvou - pokud existuje nějaký jejich účetně nezlikvidovaný detail
- červenou barvou - v případě, kdy k rozpoznaným sumárním řádkům není připojený žádný rozpis
Více informací k položkovým rozpisům složenek a bankovních karet uvedeno zde.
Navazující funkce: