Man03412
03412 * Ruční likvidace výpisů - DEBETY
Zpracování řádků bankovního výpisu vyžaduje rozdílné postupy a tomu je přizpůsobena organizace formuláře do dvou záložek.
1. záložka Párování se závazky
Obr.03412/1 Ruční likvidace výpisů - DEBETY - Párování se závazky
Na této záložce se umožňuje ruční párování závazku s řádkem bankovního výpisu, účetní likvidaci řádku bankovního výpisu, částečnou platbu závazku a souhrnnou platbu závazků. Pracuje-li současně jiný uživatel s touto funkcí nebo s funkcemi 03411 - Automatické párování závazků, 03416 - Ruční párování šeků, 04507 - Ruční párování mezd a 04508 - Automatické párování mezd, může se stát, že je uživatel upozorněn na uzamčení záznamu jiným uživatelem nebo vyzván k aktualizaci dat novým dotazem.
V bloku řádků bankovních výpisů jsou vybrány řádky, jejichž hodnota je na straně Debet. Jednotlivé řádky bankovních výpisů je možné prohlížet stiskem klávesy pro výběr, doplňovat položku Poznámka, která je přístupná pro editaci, nebo vytvořit či prohlédnout UDD připojené k řádku.
V bloku závazků jsou vybrány doklady, které již byly uzavřeny, jsou saldokontně nevyrovnány a jsou určeny k úhradě příkazem, inkasem nebo šekem. V případě, že je zapotřebí prohlížet prvotní doklad, použijeme klávesu pro výběr. Párovat je možno pouze závazek s řádkem bankovního výpisu ve stejné měně. Během párování je zobrazena účetní likvidace řádku bankovního výpisu. Opustíme-li účetní likvidaci bez jejího uložení, jsou změny odvolány a doklady tudíž nejsou vyřazeny ze salda.
a) Účetní likvidace platby Po označení řádku bankovního výpisu kurzorem a stisku klávesy pro uložení vybereme z nabídky volbu Účetní likvidace platby. Zobrazí se formulář Účetní likvidace, ve kterém řádek bankovního výpisu účetně zlikvidujeme (viz. kapitola Účetní likvidace). Po uložení kontace a opuštění účetní likvidace je řádek bankovního výpisu vyřazen z výběru. Řádek nebude svázán s žádným závazkem.
b) Saldokontní vyrovnání
Touto volbou saldokontně vyrovnáme kurzorem označený řádek bankovního výpisu s kurzorem označeným závazkem. Funkce kontroluje, zda rozdíl mezi částkami na řádku a na závazku nepřesahuje nastavenou toleranci v parametrech systému a zda se nejedná o částečnou platbu. Pokud je tolerance nižší než rozdíl a částka na závazku vyšší než na bankovním řádku, je možno použít volbu částečná platba. Částečnou platbu musíme použít i tehdy, jestliže se rovná částka na bankovním řádku částce na závazku, avšak závazek byl již dříve splácen částečnými platbami. Po uložení a opuštění účetní likvidace jsou řádek i závazek vyřazeny z výběru. Párujeme-li závazek hrazený šekem s řádkem bankovního výpisu, který vypovídá o úhradě šeku, postupujeme stejně. Po spárování je vyřazen ze salda i šek. V tomto případě je však vhodnější použít funkci 03416 - Ruční párování šeků. Pokud párujeme zálohový list, který je věcně zlikvidovaný a u kterého se částka rovná částce řádku bankovního výpisu, účetní likvidace se připraví podle věcné likvidace.
c) Částečná platba
Tato volba umožňuje přiřadit závazku částečnou platbu. Závazku označenému kurzorem se bude přidělovat řádek bankovního výpisu označený také kurzorem. Po provedení funkce se přepočítá částka u závazku a řádek bankovního výpisu bude vyřazen z výběru. Pokud na závazku už nezbývá ke spárování žádná částka, je závazek také vyřazen z výběru. Párujeme-li závazek částečně hrazený šekem s řádkem bankovního výpisu, který vypovídá o úhradě šeku, postupujeme stejně. Po spárování je vyřazen ze salda i šek. V tomto případě je však vhodnější použít funkci 03416 - Ruční párování šeků. Pokud párujeme věcně zlikvidovaný zálohový list s částečnou úhradou, jsme nuceni před účetní likvidací rozhodnout, jakým způsobem rozdělíme párovanou částku do řádek věcné likvidace. Pak teprve je zobrazen návrh účetní likvidace.
d) Souhrnná platba
Pokud se jedním bankovním řádkem platí více závazků, použijeme tuto volbu postupně na všechny příslušné závazky. Po každém kroku závazek z výběru zmizí, po posledním kroku, kdy se součet částek na spárovaných závazcích rovná částce na bankovním řádku, zmizí z přehledu i bankovní řádek. V této volbě máme možnost určit částku ke spárování. Předem je nabídnuta menší z částek na závazku a na řádku bankovního výpisu, ale tuto částku je možno podle potřeby libovolně změnit.
2. záložka Účetní likvidace
Na této záložce se umožňuje hromadná účetní likvidace vybraných řádků bankovního výpisu dle stejného účetního předpisu. Řádky určené k likvidaci označíme zatržítkem. Ve spodním bloku vybereme účetní pravidlo z nabídky nebo vybereme pravidlo doplňkové likvidace a tím se nám předvyplní i jeho účetní pravidlo. Pokud jsou v doplňkovém pravidle předvyplněny i položky pro generování UDD, pak se toto předvyplnění překopíruje i do bloku "Pokyny k vystavení souhrnného daňového dokladu". Je-li položka "Typ UDD" neprázdná, generuje se pro všechny zlikvidované řádky výpisu jediný souhrnný univerzální daňový doklad, v jehož hlavičce mají položky hodnoty přebrané odsud. Zatržítko pro kumulaci řádků ovlivňuje, zda připojený univerzální daňový doklad bude mít jeden souhrnný řádek nebo tolik řádků, kolik je zlikvidovaných řádků výpisu.
Obr.03422/2 Ruční likvidace výpisů - DEBETY - Účetní likvidace
Navazující funkce:
Man08102 - Číselník organizací
Man01404 - Pořízení cizích bankovních účtů
Man01407 - Prohlížení číselníku konstantních symbolů
Man03163 - Bankovní účty vlastní
Man03121 - Řádky bankovního výpisu
Man03211 - Pořízení dodavatelské faktury
Man03241 - Pořízení závazku k zaměstnanci
Man03281 - Vystavení dobropisu odběrateli
Man03291 - Zapsání JCD
Man03461 - Saldokontní účty