Man01412

Z BBM Dokumentace iFIS
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

01412 * Změna vazby cizího účtu na firmu

Tento formulář umožňuje přesunout existující bankovní účet jedné firmy firmě druhé bez nutnosti mazání a zakládání nového záznamu.
V horním bloku se vybere firma s účtem, který má být přesunut. V seznamu účtů se vybraný účet označí zaškrtnutím pole s check boxem před účtem. Ve spodním bloku se vybere firma, ke které má být vybraný účet přesunut. Po stisku klávesy Konec se vybere z nabídky možnost Přesun účtů.



Obr. 01412/1 Změna vazby cizího účtu na firmu


Po otevření formuláře se zobrazí okno, kde je první řádka s označením Původní vlastník bankovního účtu zvýrazněna žlutou barvou (viz obr. 01412/2). Z toho je patrné, že tento formulář se nachází v režimu dotazu a je tedy nutné do příslušné řádky vyhledat firmu, jejíž bankovní účet má být jiné firmě přiřazen.



Obr. 01412/2 Změna vazby cizího účtu na firmu – otevření formuláře


Rozdělení formuláře

Celý formulář je rozdělen do dvou základních částí (bloků). V první části jsou uvedeny informace o původním vlastníkovi bankovního účtu (viz obr. 01412/3).



Obr. 01412/3 Změna vazby cizího účtu na firmu – původní vlastník bankovního účtu


V druhé části se nacházejí údaje o firmě, která se má stát novým vlastníkem bankovního účtu (viz obr. 01412/4).



Obr. 01412/4 Změna vazby cizího účtu na firmu – nový vlastník bankovního účtu


Změna vazby účtu

Pokud uživatel chce přesunout vybrané číslo bankovního účtu té firmy, která má tento účet přiřazen, firmě druhé, nejprve v horním bloku vybere firmu s účtem, který má být přesunut.


Vyhledání původního vlastníka bankovního účtu

Požadovanou firmu musí uživatel do kolonky s označením původního vlastníka bankovního účtu vložit, a to tak, že ze seznamu firem vyhledá toho vlastníka bankovního účtu, jehož bankovní účet potřebuje přiřadit jiné firmě. Vyhledání firmy provede uživatel v režimu dotazu, kdy řádka, která zobrazuje původního vlastníka bankovního účtu, je zvýrazněna žlutou barvou. Do této řádky zadá uživatel vyhledávací kritéria, dle kterých si přeje požadovanou firmu vyhledat.


Pozor Pozor
Pokud uživatel zadá taková kritéria pro vyhledávání, kterým odpovídá více firem, automaticky se do řádky vyplní ta firma, jejíž název je první v seznamu odpovídající kritériím pro vyhledání. Proto je důležité, aby vyhledávací kritéria jasně identifikovaly hledanou firmu.



Tip Tip
V seznamu firem se doporučuje konkrétní firmu vyhledat podle jejího přesného názvu, pod kterým je uložena v systému. Hodnoty zadané do ostatních polí mohou být zavádějící. Název firmy lze zjistit například pomocí formuláře 08102Číselník organizací.



Konkrétní firmu uživatel zadá pomocí vyhledávacích kritérií, která vloží do žlutého pole označeného jako Název organizace v prvním bloku, kde je uveden původní vlastník bankovního účtu.


Příklad Příklad
Pokud uživatel chce vyhledat firmu s názvem Musil, spol. s r.o., může do pole označujícího Název organizace vložit například hodnotu Musil% (viz obr. 01412/5). Tím se vyhledají všechny firmy v seznamu, které obsahují hodnotu Musil v Názvu firmy. Dle hodnot uvedených v dalších polích si uživatel může zkontrolovat, zda se skutečně jedná o hledanou firmu. Pro kontrolu, zda se skutečně jedná o hledanou firmu, slouží zejména pole s uvedením identifikačního čísla organizace.





Obr. 01412/5 Změna vazby cizího účtu na firmu – příklad zadání vyhledávacích kritérií do bloku s původním vlastníkem bankovního účtu


Po zadání kritérií pro vyhledání konkrétní firmy a následným stiskem ikony pro Provedení dotazu (), umístěné na panelu nástrojů (lze též použít klávesu F8), se zobrazí firma dle toho, jaká kritéria jsme v okamžiku vyhledání v režimu dotazu vložili do příslušného pole (viz obr. 01412/6).



Obr. 01412/6 Změna vazby cizího účtu na firmu - příklad vyhledání původního vlastníka bankovního účtu


Zobrazení detailu o firmě

Pokud je kurzor myši umístěn na poli s označením Název organizace, lze pomocí tlačítka pro Detail/volání číselníku (), umístěného na panelu nástrojů (lze též použít klávesy CTRL + A), otevřít formulář 08102Číselník organizací, kde si uživatel může příslušnou firmu ze seznamu vyhledat a prohlédnout si její detail (viz obr. 01412/7).



Obr. 01412/7 Změna vazby cizího účtu na firmu – zobrazení detailu firmy



Pozor Pozor
Pro přesun do detailu firmy, musí být vyplněna konkrétní firma, k níž si uživatel přeje podrobnosti zobrazit. V případě, že uživatel chce tedy zobrazit a prohlédnout si detail určité firmy pomocí tlačítka pro Detail/volání číselníku (), umístěného na panelu nástrojů (lze též použít klávesy CTRL + A), nesmí být řádka formuláře zobrazující původního vlastníka bankovního účtu v režimu dotazu.



Poznámka Poznámka
Režim dotazu uživatel pozná tak, že je první řádka označena žlutou barvou. To samé platí i pro řádku zobrazující nového vlastníka bankovního účtu. Ani zde není umožněno získat podrobné informace o novém vlastníkovi bankovního účtu, je-li řádka v režimu dotazu (viz obr. 01412/8).




Obr. 01412/8 Změna vazby cizího účtu na firmu – režim dotazu



Pozor Pozor
Pokud uživatel nevybere konkrétní firmu v první části obrazovky, systém mu neumožní zadat firmu v další části a uživateli se zobrazí hlášení pro zobrazení seznamu platných klíčů. (viz obr. 01412/9).





Obr. 01412/9 Změna vazby cizího účtu na firmu – režim dotazu


Vyhledání bankovního účtu

Chce-li uživatel zobrazit příslušné bankovní účty, které patří vlastníkovi bankovního účtu, a to jak původnímu, tak i novému, musí přemístit kurzor myši na řádek označující příslušný bankovní účet k tomuto vlastníkovi (viz obr. 01412/10).



Obr. 01412/10 Změna vazby cizího účtu na firmu


Poté stačí pouze stisknout tlačítko pro Provedení dotazu (), umístěné na panelu nástrojů (lze též použít klávesu F8), a příslušné bankovní účty se k dané firmě zobrazí (viz obr. 01412/11).



Obr. 01412/11 Změna vazby cizího účtu na firmu



Tip Tip
K vyhledání bankovních účtů lze také použít tlačítko pro Zadání dotazu (), umístěné na panelu nástrojů (lze pomocí klávesy F7) a následným stiskem tlačítka pro Provedení dotazu (), které je také umístěné na panelu nástrojů (lze pomocí klávesy F8). Tímto způsobem se příslušné bankovní účty zobrazí. Opět je zde důležité, aby kurzor myši byl umístěn na řádce s bankovními účty.



Pozor Pozor
Je důležité, aby uživatel zkontroloval, zda se i poté zobrazuje firma, jejíž bankovní účty si uživatel přeje zobrazit. V případě, že se uživatel nepřesune kurzorem myši na příslušnou řádku pro zobrazení bankovních účtů a kurzor zůstane umístěn na názvu firmy, následným stiskem tlačítka pro Provedení dotazu (), umístěného na panelu nástrojů (lze též použít klávesu F8), se název firmy změní!



Bankovní účet, popřípadě účty se sice zobrazí, ale k jiné firmě, než která je uvedena v záhlaví v položce s označením Název organizace. Původní firma, která byla vybrána ze seznamu, se tak přepíše na jinou firmu. Toto se stane, ponechá-li uživatel kurzor myši umístěn na políčku s označením Názvu firmy a nepřesune-li kurzor myši na příslušnou řádku, kde se má zobrazit bankovní účet.


V seznamu účtů se vybraný účet, potřebný k přemístění, označí zaškrtnutím pole s check boxem před účtem (viz obr. 01412/12).



Obr. 01412/12 Změna vazby cizího účtu na firmu


Zobrazení detailu o peněžním ústavu

Pokud uživatel umístí kurzor na políčko s označením názvu banky u jednotlivého bankovního účtu a následně stiskne tlačítko pro Detail/volání číselníku (), umístěné na panelu nástrojů (lze též použít klávesy CTRL + A), přemístí se do formuláře 03161Číselník peněžních ústavů, což funguje stejně jako použití tohoto tlačítka s kurzorem umístěným na políčku s označením názvu firmy. Zde si uživatel může vyhledat podrobné informace o příslušné bance.
Pokud uživatel vybral firmu a k ní příslušný bankovní účet, který si přeje přidělit jiné firmě, postupuje tak, že se přemístí do druhého bloku formuláře, kde bude uveden nový vlastník bankovního účtu.


Pohyb mezi jednotlivými bloky

Mezi bloky s označením původního vlastníka bankovního účtu a blokem označujícím nového vlastníka bankovního účtu se lze pohybovat klávesou pro Následující blok (Page Down) nebo klávesou pro Předcházející blok (Page Up).

Pozor Pozor
V případě, že u prvního bloku, kde jsou uvedeny informace o původním vlastníkovi bankovního účtu, nebylo vyhledáno žádné číslo bankovního účtu a kurzor myši je umístěn kdekoli na řádce označující firmu, tedy původního vlastníka bankovního účtu, a v dalším kroku stiskne klávesu pro Následující blok (Page Down), je automaticky přesměrován do dalšího bloku, a to do řádky označující nového vlastníka bankovního účtu.


Pokud uživatel není v režimu dotazu (není zvýrazněna řádka označující název firmy, tedy nového vlastníka bankovního účtu), má dvě možnosti. Buď se vrátí zpět do prvního bloku klávesou pro Předcházející blok (Page Up), nebo rovnou vyhledá novou firmu, která se má stát novým vlastníkem bankovního účtu. To provede stejným způsobem, jakým vyhledával hodnoty do pole Název organizace v prvním bloku. Vyhledáním firmy se již zobrazí případná čísla bankovních účtů, která jsou k této organizaci přiřazena. Poté teprve vybere číslo účtu k původnímu vlastníkovi účtu, který je uveden v prvním bloku.

V tomto případě funguje použití kláves pro pohyb mezi bloky, a to pro Předcházející blok (Page Up) a pro Následující blok (Page Down). Na políčko označující název banky se dostane pomocí ukazatele myši. Nachází-li se však uživatel v druhém bloku v režimu dotazu tak, že řádka označující název organizace u nového vlastníka bankovního účtu je celá označena žlutou barvou, nezbývá nic jiného, než rovnou vybrat firmu, k níž si přeje přiřadit nový účet a to ten, který dosud ještě není v prvním bloku vybrán. Zde postupuje obvyklým způsobem, jakým vyhledával hodnotu do pole v prvním bloku s označením původního vlastníka bankovního účtu.

Je-li uživatel v režimu dotazu a chce-li se vrátit do prvního bloku stiskem klávesy pro Předcházející blok (Page Up), objeví se mu upozornění, že tento krok nelze provést, neboť se jedná o nepovolený funkční klíč (viz obr. 01412/13).



Obr. 01412/13 Změna vazby cizího účtu na firmu


Dále pokračuje potvrzením upozornění (lze též použít klávesu ENTER). Je-li kurzor myši umístěn kdekoli na řádce označující nového vlastníka bankovního účtu, pokračovat může tak, že buď stiskne klávesu pro Konec (lze též použít klávesu F4 nebo ESC). Tím se uživateli zobrazí nabídka, zda si přeje formulář opustit. V tomto okamžiku zvolí z nabídky možnost Ne, pokud si i nadále přeje ve formuláři setrvat a vyhledat dodatečně číslo bankovního účtu, které se má přiřadit jiné firmě (viz obr. 01412/14).



Obr. 01412/14 Změna vazby cizího účtu na firmu


Poté se již může přemístit do předchozího bloku, kde údaje o bankovním čísle doplní. To uživateli umožní pokračovat dále v přiřazování bankovního účtu, aniž by musel ukončovat práci v celém formuláři.
Druhým způsob, jak se z režimu dotazu přemístit zpět do prvního bloku a zadat údaj o bankovním účtu, který si uživatel přeje přiřadit jiné firmě, je ten, že uživatel již rovnou vloží firmu, ke které si přeje přiřadit nový bankovní účet. Zadáním příslušného vlastníka bankovního účtu a uživatel může pokračovat přemístěním do prvního bloku stiskem klávesy pro Předcházející blok (Page Up).


Pozor Pozor
Uživatel předtím vždy musí potvrdit hlášení stiskem tlačítka OK (viz obr. 01412/15), případně použitím klávesy ENTER, a následně umístit kurzor myši do políčka, dle kterého si přeje prostřednictvím zadaných kritérií firmu, označující nového vlastníka účtu, vyhledat.





Obr. 01412/15 Změna vazby cizího účtu na firmu



Tip Tip
Jelikož může existovat více firem odpovídající zadaným kritériím, doporučuje se, aby uživatel znal již přesný název firmy, kterou si přeje vyhledat. Pak by kurzor myši umístil rovnou na pole s označením Název organizace (viz obr. 01412/16).





Obr. 01412/16 Změna vazby cizího účtu na firmu


Poté by dle zadaných kritérií vyhledal požadovanou firmu v druhém bloku. Do prvního bloku se poté lze již přemístit klávesou pro Předcházející blok (Page Up).


Pozor Pozor
Bez zadání jakéhokoli údaje do pole s označením firmy v řádce zobrazující nového vlastníka bankovního účtu není uživateli umožněno přemístit se do předchozího bloku!



Vyhledání nového vlastníka bankovního účtu

Pokud uživatel v první části obrazovky vyhledal firmu a k ní příslušné číslo bankovního účtu, které chce přiřadit jiné firmě, přesunutím do dolního bloku může obvyklým způsobem pokračovat ve výběru firmy, k níž má být bankovní účet přiřazen. Pro vyhledání nového vlastníka bankovního účtu se uživatel přemístí do druhého bloku tak, že stiskne klávesu pro Následující blok (Page Down). V druhém bloku formuláře se tak zobrazí první řádka, která je podsvícena žlutou barvou (viz obr. 01412/17).



Obr. 01412/17 Změna vazby cizího účtu na firmu


V této fázi si uživatel vyhledá potřebnou firmu, které si přeje přiřadit bankovní účet, vybraný v prvním bloku. Zde postupuje obvyklým způsobem pro vyhledání. Opět zadá příslušná kritéria, dle kterých se mu vyhledá požadovaná firma. Tato firma již také může obsahovat nějaké účty.


Tip Tip
Vzhledem k tomu, že uživatel bude přiřazovat tomuto novému vlastníkovi účtu příslušný nový účet, měl by označit, jaké účty již nejsou platné, existují-li takovéto účty. Případné označení platnosti či neplatnosti bankovního účtu uživatel provede v záložce Bankovní spojení ve formuláři 01110Organizace, kam je uživatel přesunut z formuláře 01412 - Změna vazby cizího účtu na firmu stiskem tlačítka pro Detail/volání číselníku (), umístěného na panelu nástrojů (lze též použít klávesy CTRL + A).



V případě, že známe DIČ organizace, a to jak původního, tak i nového vlastníka účtu, lze přímo z formuláře 01412 – Změna vazby cizího účtu na firmu nahlížet například do rejstříku plátců DPH a ověřit si tak „spolehlivost plátce DPH“. To je důležité především z hlediska kontroly. Kontrolu spolehlivosti plátce lze provést pomocí ikony pro Ověření plátce - výběr rejstříku (), umístěné na panelu nástrojů (lze též použít kombinaci kláves CTRL + R). Poté se otevře samostatné okno s různými ikonami (viz obr. 01412/18).



Obr. 01412/18 Změna vazby cizího účtu na firmu


Z tohoto blokového menu uživatel zvolí ikonu Rejstřík plátců DPH. Tím se uživateli otevře zcela nové okno v prohlížeči, kde si údaje může zkontrolovat.


Přesun účtu

Je-li vybrána firma a k ní příslušný účet, který chce uživatel přiřadit k firmě nové, tento účet je zaškrtnut a zároveň je vybrána konkrétní firma, která se má stát novým vlastníkem účtu, postupuje uživatel tak, že stiskne tlačítko pro Konec (), umístěné na panelu nástrojů (lze též použít klávesy F4 nebo ESC).


Varování Varování
Před učiněním tohoto kroku je důležité, aby se uživatel nejdříve přesvědčil, že firmy, které zadal pro přesun účtu, jsou vybrány správně. Také by měl zkontrolovat, zda je vybrán správné číslo bankovního účtu, které si přeje přiřadit jiné firmě a zda před tímto bankovním účtem je políčko s check boxem opravdu zaškrtnuté. Nebude-li políčko s check boxem zaškrtnuté a uživatel zvolí tlačítko pro Konec (), které je umístěné na panelu nástrojů (lze též použít klávesy F4 nebo ESC), uživatel se tímto krokem navrátí zpět do hlavního menu bez uložení jakýchkoli změn. V tom případě bude muset veškeré informace potřebné pro přesun bankovního účtu zadávat znovu od začátku!



Pokud jsou však veškeré údaje zadány správně a políčko s check boxem umístěné před bankovním účtem je zaškrtnuté, může uživatel daný krok provést stiskem tlačítka pro Konec (), umístěného na panelu nástrojů (lze též použít klávesy F4 nebo ESC). Tím se mu zobrazí nabídka pro přesunutí účtu na danou firmu, vybranou v druhém bloku formuláře. Volbou tohoto tlačítka lze také formulář opustit a navrátit se zpět do hlavního menu.

Pro přesunutí bankovního účtu nové firmě uživatel vybere z nabídky možnost Přesun účtů (viz obr. 01412/19).



Obr. 01412/19 Změna vazby cizího účtu na firmu – přesun účtu


Tím se bankovní účet vyhledaný v první části formuláře přesune firmě, která byla vybrána v druhé části formuláře. To znamená, že bankovní účet původního vlastníka bude přiřazen novému vlastníkovi tohoto účtu.

Při opouštění formuláře tímto tlačítkem lze také vybrat možnost Konec. Výběrem této možnosti z nabídky se uživatel navrátí zpět do hlavního menu.



Obr. 01412/20 Změna vazby cizího účtu na firmu – opuštění formuláře bez uložení změn



Pozor Pozor
V tomto případě se však veškeré informace, které dosud byly ve formuláři vytvořeny, ztratí a uživatel tak bude muset pro přesun bankovních účtů zadávat informace znovu.



Volbou možnosti Zpět se uživatel vrátí zpět do formuláře 01412 – Změna vazby cizího účtu na firmu, kde bude moci dané informace o firmě, popřípadě o bankovním účtu, před uložením ještě změnit.



Obr. 01412/21 Změna vazby cizího účtu na firmu – navrácení zpět do formuláře


Pokud uživatel zvolí možnost Přesun účtu, změny dosud provedené, se uloží a bankovní účet, který vlastnila jiná firma, bude přesunut firmě nové.
Po přesunutí účtu se v dolní části obrazovky, kde je uveden nový vlastník bankovního účtu zobrazí jeho nově přidělené číslo bankovního účtu (viz obr. 01412/22).



Obr. 01412/22 Změna vazby cizího účtu na firmu - přesun účtu novému vlastníkovi


O přesunutí správného čísla bankovního účtu se uživatel může přesvědčit také tak, že ve stejném formuláři vyhledá firmu, která se stala novým vlastníkem bankovního účtu, a dále k ní zobrazí příslušné bankovní účty. K této firmě se již nově převzatý bankovní účet zobrazí (viz obr. 01412/23).



Obr. 01412/23 Změna vazby cizího účtu na firmu - kontrola přesunu účtu



Tip Tip
Opačným způsobem lze dané číslo bankovního účtu převést zpět původnímu vlastníkovi. Toto lze provést v případě, že jsme přiřadili nesprávný bankovní účet nebo bylo vybráno správné číslo bankovního účtu, které však bylo přiřazeno nesprávné firmě.



Pokud si však uživatel přeje přiřadit bankovní číslo, které vlastní určitá osoba, která je uvedena v číselníku osob, jiné osobě, změnu vazby bankovního účtu provede ve formuláři 01424Změna vazby cizího účtu – osoby. Pořízení zcela nového cizího bankovního účtu se provede ve formuláři 01404Pořízení cizích bankovních účtů.



Navazující funkce:

  • 01424 – Změna vazby cizího účtu – osoby
  • 01404 – Pořízení cizích bankovních účtů
  • 01405 - Bankovní účty osob
  • 01409 - Bankovní účty cizí
  • 01410 - Bankovní účty cizí
  • 08102 – Číselník organizací
  • 03161 – Číselník peněžních ústavů
  • 01110 – Organizace