Man10632: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace |
Bez shrnutí editace |
||
Řádek 54: | Řádek 54: | ||
[[Image:R_10320f.png]]<br> | [[Image:R_10320f.png]]<br> | ||
'''Obr. 10632/2''' ''Označení skladového pohybu příznakem '''A''' (povolit vratné položky) | '''Obr. 10632/2''' ''Označení skladového pohybu příznakem '''A''' (povolit vratné položky)'' | ||
Verze z 7. 9. 2020, 10:26
10632 * Druhy pohybů
Formulář slouží k definování druhů skladových pohybů v návaznosti na Účetnictví a Fakturaci. Ke každému skladovému pohybu je možné definovat tzv. pravidla účetní likvidace tlačítkem Pravidla účetní likvidace, a to ve formuláři 01230 - Pravidla účetní likvidace, který umožní nadefinovat kromě obvyklých dvouřádkových předkontačních pravidel, také složité víceřádkové účetní likvidace výdejek a příjemek. Tato víceřádková účetní likvidace umožňuje automatické podchycení účetních operací spojených s výrobní činností, aktivací, změnou stavu zásob nebo prodejem zboží na prodejnách.
Položky, které musí být vyplněny:
- Příjem - výdej - pole, které slouží jako nápověda pro rozlišení Příjem/Výdej.
- Druh skladového pohybu - určuje název druhu skladového pohybu.
Položky, které mohou být vyplněny:
- Úč. - o daném pohybu účtovat či nikoli
- Účetní pravidlo - název zapsaného účetního pravidla pro předkontaci
- Fakt. - příznak zajišťuje pro případy výdejů návaznost na vydané faktury (hodnoty A/N) (zásobník nevyfakturovaných dodávek) a pro případy příjmů návaznosti na nákupní doklady nebo dobropisy ke stornu prodeje
- Deník - pohledávkový deník k fakturaci
- P - povinnost vyplnění Nákladového střediska, Typu akce, Akce, Komplexní položky v obchodních dokladech
- NS - nákladové středisko z číselníku nákladových středisek
- TA/A - typ akce/akce z číselníku typů akcí/akcí
- KP - komplexní položka z číselníku komplexních položek
- Storno pohyb - název pohybu, kterým se provádí storno
- Použití pohybu - pro jaký typ dokladu je pohyb vyhrazený
- Typ platby - jakým způsobem bude platba prováděna
- Maska ID - maska pro identifikaci platební transakce
- Účel platby - pro jakou platbu je pohyb použit
- Saldo - jaký má pohyb vztah k saldu
- Číslo - číslo deníku univerzálního daňového dokladu
- Název deníku UDD - název deníku univerzálního daňového dokladu
- Kumulace - kumulace podkladů DPH do řádků univerzálního daňového dokladu
- Export:
- Dlouhodobý majetek – zapisuje vydávané položky do zařazovacího protokolu dlouhodobého majetku (formulář 05217 – Zařazovací protokol dlouhodobého majetku)
- Drobný majetek – zapisuje vydávané položky do zařazovacího protokolu drobného majetku (formulář 05016 – Zařazovací protokol drobného majetku)
- V - příznak pro označení skladového pohybu, pod kterým mohou být zpět na sklad přijímány vratné položky; skladový pohyb může obsahovat vratné položky:
- A - k pohybu příjemky jsou povoleny vratky
- N - k pohybu příjemky nejsou povoleny vratky
- Mód EET - pro účely Elektronické evidence tržeb (EET):
- Ostrý mód - slouží k registraci tržby v EET; v tomto módu dojde k přidělení FIK
- Ověřovací mód - slouží k ověření správného nastavení a funkčního spojení; v tomto módu tržba není zaregistrována, nedojde k přidělení FIK, pouze se vrací odpověď s kódem "0" (datovou zprávu evidované tržby v ověřovacím modu se podařilo zpracovat)
- Režim EET - pro účely Elektronické evidence tržeb (EET); v jakém režimu poplatník tržby eviduje dle platné legislativy k EET:
- Běžný režim
- Zjednodušený režim
Položky Mód EET a Režim EET je nutné nastavit u druhů pohybů pro přijaté platby podléhající EET. Více informací k Elektronické evidence tržeb (EET) naleznete zde.
Skladový pohyb nelze označit jako neplatný, dokud je použit v jiném záznamu jako předdefinovaný Storno-pohyb. Během pořizování nových záznamů do formuláře se může objevovat hlášení, které kontroluje duplicitu jednotlivých položek. Všechny změny je zapotřebí uložit. Stiskem klávesy Konec pro opuštění formuláře je vyvolána nabídka s možností zapsat provedené změny.
Půjčky zásob - vratky zapůjčených položek
V rámci rozšíření integračních vazeb mezi iFIS*Zásoby/Půjčky a VERSO*IOS došlo k několika změnám. V číselníku 10632 - Druhy pohybů lze zadáním hodnoty A do položky V (vratné položky) označit skladový pohyb, pod kterým mohou být zpět na sklad přijímány vratné položky.
Obr. 10632/2 Označení skladového pohybu příznakem A (povolit vratné položky)
Pokud se v hlavičce příjemky zvolí skladový pohyb s nastaveným příznakem Povolit vratné položky = A, pak se v řádcích příjemky objeví položky pro identifikaci půjčky. Pokud skladník do řádků takové příjemky vkládá vratnou skladovou položku (viz. příznak Vratná položka na skladové kartě), dochází k automatickému označení takového řádku příznakem Odečíst z evidence poskytnutých půjček (viz. obr). V položce Půjčka může skladník specifikovat, z jaké konkrétní půjčky poskytnuté středisku mají být vrácené kusy odečteny. Pro zadání půjčky je potřeba využít klávesy pro Seznam hodnot, výběr půjčky se provede zatržením vybrané půjčky a návratem zpět do příjemky klávesou Konec.
![]() |
Pozor |
Neuvede-li skladník konkrétní půjčku, vrácené kusy budou odečteny automaticky od historicky nejstarší půjčky střediska (viz. nákladové středisko uvedené v hlavičce příjemky). |
Obr. 10632/3 Označení skladového pohybu příznakem "Povolit vratné položky"
Pokud se vrací vratné položky souhrnně za několik půjček najednou, pak se na řádku příjemky konkrétní půjčka buď neuvede vůbec (vratka bude odečtena automaticky z několika historicky nejstarších půjček), nebo se řádka ručně rozepíše na tolik řádků, kolika poskytnutých půjček se vratka týká.
Obr. 10632/4 Rozepsání vrácených položek na několik řádků se specifikací půjček, které mají být převedeny do stavu Vyřízeno - vráceno
![]() |
Poznámka |
Text vratky půjčky vždy obsahuje identifikaci příjemky, z níž bylo vráceno, spolu s textem v řádce příjemky v poli text. |
Navazující funkce:
- 10633 - Sklady