Hromadný import bankovních výpisů

Z BBM Dokumentace iFIS
Verze z 14. 9. 2020, 10:42, kterou vytvořil Jdankova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „==Hromadný import bankovních výpisů== {{Poznamka|Následující text slouží jako doplněk dokumentace iFis k úloze banka, kde se importy bankovníc…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Hromadný import bankovních výpisů

Poznámka Poznámka
Následující text slouží jako doplněk dokumentace iFis k úloze banka, kde se importy bankovních výpisů nezmiňují, jelikož se jedná o implementačně závislou funkcionalitu.


Import bankovních výpisů je realizován využitím MODULMON (viz. samostatná dokumentace), které mu je pro jednotlivé typy bankovních formátů podsunut odpovídající importní modul s odpovídajícím parametrickým nastavením. Pro správnou orientaci v problematice je třeba rozlišovat mezi:

  • Jednotlivými bankovními ústavy, u kterých je veden vlastní bankovní účet, jehož bankovní výpisy/platební příkazy jsou do iFis importovány/exportovány
  • Jednotlivými software, pomocí kterých bankovní ústavy zprostředkovávají komunikaci se svými klienty
  • Jednotlivými formáty dat, které dané software pro el. komunikaci s klientem podporují


Bankovní ústav může (a povětšinou tomu tak je), pro komunikaci s klienty využívat jeden z několika různých SW. Jeho volba může být ovlivněna např. objemem předávaných dat, finanční náročností z pohledu implementace či provozu (poplatků za transakce či používání daného SW) nebo jen požadavkem zákazníka. (Např. KB aktuálně SW MojeBanka, ProfiBanka, Přímý kanál..)


Jednotlivé SW nabízejí povětšinou krom interaktivního on-line prostředí i možnost dávkového zpracování dat (týká se z pohledu iFis importu platebních či inkasních příkazů a exportu bankovních výpisů). Tyto dávkové funkce podporují přenos dat mezi bankou a klientem formou importních/exportních souborů, které musí být v předem definovaném formátu. Bankovní SW povětšinou podporuje několik formátů, které se mezi sebou liší jak strukturou samotného souboru, tak jeho obsahem, co se podrobnosti dat popisujících jednotlivé transakce týká. (Pro ilustraci např SW Mojebanka poskytuje data ve formátech Kompatibilní Media, BEST.. atd.)


Jednotlivé formáty, používané jednotlivými SW jsou si někdy velmi podobné (protože evolučně vycházení ze stejného zdroje (např. formát ABO, historicky snad nejstarší, stál u zrodu formátu podporovaného SW CSOB (HB24), CS(Servis24)…, nebo se jen v rámci KB přejmenoval na Kompatibilní media)). Pro přenos dat v takových formátech je možné používat jediného importního modulu v iFis, který se pouze parametricky upraví tak, aby si s konkrétní mutací základního formátu porozuměl. Některé formáty jsou však natolik odlišné, že pro ně bylo postupem času nutné vyvinout samostatné importní moduly, protože parametrizace jediného standardního modulu by byla nepřehledná či nemožná. iFis v současné době pokrývá možnostmi zpracování valnou většinu formátů tuzemských i zahraničních bank. Snaží se též pružně reagovat na změny v definicích formátů, které se čas od času objeví, taktéž, pokud je to přáním uživatele, doplňuje možnost zpracování dat v nových formátech, se kterými banky (SW, pomocích kterých komunikují) postupně přicházejí.


Popis procesu importu BV

V tomto textu se dotkneme pouze té poloviny komunikace mezi bankou a klientem, která se týká přenosu informací o bankovních výpisech z banky do účetního systému klienta. Ve valné většině se tento proces skládá z: