Nastavení univerzálních sestav

Z BBM Dokumentace iFIS
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Nastavení univerzálních sestav Verze 11.13 obsahuje dodavatelem nastavené systémové sestavy vytvořené v technologii Jasper, která umožňuje parametrické nastavení vzhledu a obsahu sestavy. Dodávané systémové nastavení je možné před samotným spuštěním sestavy upravit. Změněné nastavení není možné uložit tlačítkem Uložit. V tomto případě je třeba toto nastavení uložit pod jiným názvem vzoru i jiným názvem sestavy. Uložením je vytvořen tzv. uživatelský klon, který se objeví v nabídce vzorů označený jako Uživatelské nastavení. Změny nastavení uživatelských sestav je možné uložit a tím i přepsat již dříve uživatelem vytvořené nastavení. Počet uživatelských vzorů není omezen. Nastavení poslední spuštěné sestavy (uživatelské, systémové) se vždy uloží do uživatelských preferencí pod názvem vzoru Dle posledního spuštění a pod názvem sestavy, která byla spuštěna. Tento vzor lze také znovu načíst pro aktualizaci formuláře tlačítkem Načíst a následně použít pro tvorbu uživatelského nastavení nové sestavy zápisem nového vzoru. Jaké nastavení sestavy bylo spuštěno, tj. systémové, uživatelské nebo dle posledního spuštění je rozlišeno textem na konci sestavy v položce Vzor.

Poznámka Poznámka
Pro jednorázový účel je možné změnit nastavení sestavy v parametrickém formuláři před samotným spuštěním a sestavu spustit bez předchozího uložení změn nastavení.


Uživatelské sestavy se ukládají do uživatelských preferencí, lze je vytvářet úpravou parametrů vybraného načteného nastavení z nabídky vzorů. K tomuto účelu se jako nejvíce vhodný jeví vzor Dle posledního spuštění nebo vzor, který svou strukturou položek nejlépe vyhovuje pro zápis nové uživatelské sestavy. Tento vybraný vzor je třeba znovu Načíst, provést požadované úpravy nastavení a následně zapsat pod novým názvem vzoru a názvem sestavy. Tímto způsobem lze vytvořit i několik svých vlastních vzorů sestav.

Pozor Pozor
Název vzoru sestavy je jednoznačný údaj. Uživatelské nastavení sestavy je tedy třeba vytvářet pod jiným názvem vzoru a nejlépe i názvu sestavy. Zápisem stejného názvu vzoru sestavy v případě uživatelského nastavení dojde k přepisu nastavení u již existujícího vzoru. Systémové nastavení sestavy nelze přepsat ani odstranit.


Typy vzorů sestav:

  • Systémové – nastavení sestavy dodavatelem systému
  • Uživatelské – vytvořené uživatelské sestavy s vlastním nastavením, může jich být nadefinováno i více
  • Dle posledního spuštění – nastavení dle poslední spuštěné sestavy

Jasper sestavy se definují výběrem sloupců z připravené nabídky. Seznam sloupců pro zařazení do sestavy v podstatě odpovídá položkám v přehledovém formuláři, ze kterého byla daná sestavy spuštěna. Pro zobrazení dat je mnohdy také důležitý název sestavy, např. sestava Neuhrazené závazky nezobrazí celý vybraný objem vybraných dat, ale jen neuhrazené doklady. Na to je třeba brát zřetel při vytváření uživatelských sestav vytvořených v Jasper technologii. Pro jednotlivou sestavu lze definovat dvojúrovňové skupiny, s možností určit stránkování za příslušnou skupinu, a sloupce sestav. Výběr počtu sloupů je omezen na 14 a celková šíře sestavy je 132 znaků včetně oddělovačů sloupců. Defaultním oddělovačem sloupců je mezera. Postupným doplňováním sloupců je načítána celková maximální délka sestavy, při jejím překročení se nezobrazí položky, maximální délku sestavy překračují.

Nastavení uživatelské sestavy lze provádět úpravou sloupců stávajícího načteného vzoru nebo načtené nastavení vzoru vyčistit tlačítkem Smazat vpravo dole, v tomto případě jsou všechny položky nastaveny na Neuvedeno. Volba položek do skupin i sloupců se provádí z nabídky, uživatel může doplnit v případě skupin, zda se má stránkovat za skupinu a název skupiny, v případě sloupců rozsah a název sloupce. Pro skupiny a sloupce je možno nastavit třídění.

Sloupce sestavy není možno mezi sebou přesouvat, aktualizace je možná pouze změnou sloupce za jiný.

V dolní části formuláře je možnost nastavení vlastního oddělovače sloupců a dále dle jakých sloupců se má výstup třídit, nastavení se provádí pomocí čísel sloupců oddělených čárkou. Do sestavy je možno vložit obrázek výběrem z nabídky obrázků uložených v databázi a také vybrat z nabídky oblast, kde má být obrázek umístěn. Význam jednotlivých položek formuláře:

  • Vzor – Název vzoru, uživatel, typ nastavení
  • Název sestavy – název sestavy, který se bude tisknout v hlavičce sestavy
  • Skupina – položky v záhlaví sestavy vybrané ze seznamu, za které se bude výstup dat součtovat a třídit
  • Sloupec – sloupce sestavy, vybírají se z abecedně tříděného seznamu
  • Oddělovač sloupců – pro standardní sestavy iFIS* je nastaven oddělovač sloupců "mezera"
  • Třídění podle sloupců – čísla oddělená čárkou
  • Název obrázku – název obrázku vybraného z nabídky
  • Umístění obrázku – umístění obrázku na stránce (kde se v konečné podobě sestavy bude obrázek zobrazovat)
  • Stránkovat – dojde k odstránkování, to znamená, že každá skupina se bude zobrazovat na nové stránce
  • Název skupiny – uživatelsky definovaný název skupiny
  • Délka – délka zobrazované položky, součet délky jednotlivých položek nesmí přesáhnout celkovou (maximální) délku
  • Název sloupce - uživatelsky definovaný název sloupce, není-li zapsán, přebírá se název sloupce dle výběru
  • Sestupně – lze změnit řazení dat, je-li zatržítko aktivní, zobrazená data budou řazena sestupně (systémové nastavení je vzestupně)

Popis funkčních tlačítek formuláře:

  • Načíst – slouží k zobrazení nastavení vybraného vzoru sestavy
  • Uložit – uloží nastavení nové sestavy
  • Odstranit – odstraní vybraný uložený vzor uživatelské sestavy
Pozor Pozor
Výběrem vzoru z nabídky nedochází k automatické aktualizaci údajů zobrazených k uvedenému vzoru. Pro načtení nastavení k vybranému vzoru je vždy nutné použít tlačítko Načíst.


Poznámka Poznámka
Systémovou sestavu nelze odstranit. Je možné pouze před jejím spuštěním provést aktuálně jednorázově potřebné změny nastavení.

Vytištěná systémová sestava, jejíž nastavení bylo před spuštěním tisku upraveno, není již považována za systémovou, tomu také odpovídá informace na konci vytištěné sestavy.