Man00501: Porovnání verzí

Z BBM Dokumentace iFIS
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Jana.dankova (diskuse | příspěvky)
Založena nová stránka s textem „==00501 * Plánování úloh== Formulář je určen pro spuštění předem naprogramovaného požadavku v požadovaném termínu. Pokud je požadavek zap…“
 
Jdankova (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 172 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
==00501 * Plánování úloh==
==00501 * Plánování úloh==


Formulář je určen pro spuštění předem naprogramovaného požadavku v požadovaném termínu. Pokud je požadavek zapsán, nelze již opravovat, opravu lze realizovat pouze smazáním požadavku jeho novým založením s upravenými hodnotami. Zakládání požadavku není uživatelská funkce. Založit nový požadavek může pouze dodavatel SW.<br>
Formulář zobrazuje naplánované úlohy. Formulář je určen pro spuštění předem naprogramovaného požadavku v požadovaném termínu. Formulář je nazýván také ''i''FIS/Plánovač úloh, neboť zobrzauje všechny předem nadefinované úlohy a umožňuje jejich plánování a spuštění v předem stanoveném okamžiku.
Vlastní spuštění požadavku je realizováno s využitím technologie "Advanced Queuing", proto je nutné mít, pro správné fungování modulu, instalovány potřebné DB objekty.


[[Image:P_00501a.png]]<br>
'''Obr. 00501/1''' ''Plánování úloh''
Ve formuláři lze předem nadefinovat, zda se má opakovat spuštění úlohy v případě chyby během jejím zpracování. V případě zaznamenání chyby bránící spuštění předem naplánované úlohy, lze ve formuláři nastavit notifikační e-maily, které se odešlou spolu s upozorněním na předem nadefinované e-mailové adresy. V případě chyby jsou zde specifikovány podrobnější informace, například počet chybných pokusů o spuštění, adresáti, kterým bylo zasláno e-mailové upozornění o chybě, apod. Změny v naplánovaných úlohách a jejich deaktivace se zapisují do historie. Ve formuláři lze dohledat, z jakého důvodu k chybám došlo a umožňuje jednorázové spuštění úlohy tlačítkem ''Ad hoc''.
V ''i''FIS/Plánovači úloh lze opravovat a editovat pouze záznamy, které nejsou aktivní. Aktivní záznamy úloh jsou ty úlohy, u kterých je v položce ''Akt.'' uvedeno zatržítko. Opravovat a zakládat definici požadavku (to, co se nabízí v seznamu u položky ''Požadavek'') může pouze dodavatel software. Vlastní spuštění požadavku je realizováno s využitím technologie "Advanced Queuing" (AQ), proto je nutné mít pro správné fungování modulu nainstalovány potřebné databázové objekty. Po založení nové úlohy nebo po její aktualizaci není nutné občerstvovat data před další aktualizací. Data naplánované úlohy se mění při každém spuštění (při automatickém nebo ''Ad Hoc'' jednorázovém spuštění úlohy), proto je v těchto případech občerstvení dat požadováno.
V ''i''FIS/Plánovači úloh je umožněno zpracování '''PL/SQL kódu'''. '''SQL kód''' musí být uložen v tabulce '''R_SQL'''.
{{Pozor|'''SQL příkazy''' typu '''Obecný PL/SQL''' může editovat pouze uživatel '''FIS_01''', '''FIS_02''', atd.}}
===Zneplatnění a deaktivace úlohy===
Úlohu lze zneplatnit klávesou pro ''Zrušení záznamu''. Takový záznam je označen hvězdičkou jako neplatný. U zneplatněné úlohy označené hvězdičkou je při dalším stisku klávesy pro ''Zrušení záznamu'' vyvoláno dialogové okno s těmito možnostmi:
*''Zpět''
*''Zplatnit úlohu''
*''Smazat úlohu'' - lze provést výmaz úlohy
{{Pozor|Volba ''Smazat úlohu'' se nabízí jako aktivní pouze v případě, kdy má přihlášený uživatel oprávnění k jejímu smazání.}}
Výmaz lze realizovat pouze u zneplatněné úlohy označené hvězdičkou. Smazat úlohu může jen uživatel s právy administrátora ''i''FIS. Navíc musí mít přihlášený uživatel oprávnění k jejímu smazání, přičemž oprávnění se řídí nastavením v '''Runtime Repository (RRP) (r_usr_pa)''' ve formuláři [[Man00210|00210]] - ''Správa uživatelů a přístupů'':
*pokud je uživatel nastaven jako administrátor ekonomické jednotky (ekj_admin=X) - může mazat pouze úlohy své ekonomické jednotky
*pokud je privilegovaný administrátor systému (priv_admin=X) - může mazat všechny zneplatněné úlohy
Úloha je automaticky deaktivována z těchto důvodů:
*bylo dosaženo naplánovaného počtu (bezchybných) spuštění – položka ''Spustit (počet)''
*bylo dosaženo data posledního spuštění – položka ''Spouštět DO''
*byl překročen počet neúspěšných / chybových pokusů – limit je definován v nastavení chyb v položce ''Max. poč.''. Dosažený počet chyb je zobrazen v položce ''Chyby''
V případě automatické deaktivace se zapíše do ''Historie úlohy'' text: '''"Úloha již neplní požadavky pro opětovné spuštění, bude automaticky deaktivována."''' a důvod, např. '''"Počet spuštění=5"''' nebo '''"Spouštět do 23.11.2021 15:20:00"''' nebo '''"Počet chyb=21"'''.
===Zpracování úlohy a možnosti e-mailových upozornění===
V ''i''FIS/Plánovači úloh lze nastavit:
*e-mailovou adresu, na kterou bude upozornění zasíláno
*e-mailové upozornění na zprávy ve frontě, které nebyly přeneseny
*e-mailové varování (notifikace), které budou zasílány po určitém počtu pokusů o spuštění úlohy
*skupiny úloh zajišťující postupné spouštění úloh dle pořadí v jednotlivých skupinách (lze ovlivnit nastavením položek ''Skupina'' a ''Pořadí'')
*paralelní i sériové zpracování naplánovaných úloh
*progrese intervalu spouštění při chybě
Detail výsledku zpracování úlohy lze zobrazit ze záložky ''Žurnál'' z jakékoli položky na požadovaném záznamu, a to pomocí klávesy pro ''Detail/Volání číselníku''. U ''Ad Hoc'' požadavku se navíc v závorce zobrazuje informace, kým byl spuštěn.
[[Image:P_00501b.png]]<br>
'''Obr. 00501/2''' ''Detail výsledku zpracování požadavku definovaného plánem zobrazený klávesou pro "Detail/Volání číselníku"''
Zpracování požadavku může skončit také chybou. Jestliže spuštění požadavku skončilo chybou, je prováděno automatické spouštění úlohy v progresivně se prodlužujících intervalech (od 30 sekund do 24 hodin), a to až do doby, kdy dojde ke korektnímu zpracování. Pro opakování spuštění úlohy v případě chyby během zpracování je nutné mít uvedenou hodnotu '''Ano''' v položce ''Opakovat (při chybě)''. Informační e-mail v případě výskytu chyby ve zpracování je zasílán na e-mailové adresy uvedené u úlohy v položce ''Kam informovat'', pokud není vyplněno, zašle se na skupinu adresátů '''005 SPRAVCE'''.
Každé úloze lze individuálně nastavit:
*maximální počet chybných spuštění, po kterém je úloha automaticky deaktivována, není-li nastaveno, nebude automaticky deaktivována
*počet chybných spuštění, po kterém je zaslán varovný e-mail na specifikované adresy.
Počet i adresy lze pro každou úlohu nastavit individuálně. Pokud není nastaveno, e-mail nebude zasílán.
V ''i''FIS/Plánovač se kontroluje dostupnost '''SMTP serveru'''. Pokud se nepodaří odeslat varovný e-mail o chybě při zpracování úlohy po jejím zjištění, jsou v části ''Žurnál'' ke spuštění této úlohy zapsány dva záznamy. První s chybou a druhý navíc s doplňující informací o chybě a ve sloupci ''Info'' je uvedena hodnota '''D'''.
[[Image:P_00501c.png]]<br>
'''Obr. 00501/3''' ''Položka "Info" s hodnotou "D"''
{{Pozor|Řízení termínů a omezení časových intervalů spouštění jednotlivých úloh zpracovávaných prostřednictvím automatických funkcí/agentů již neprobíhá na úrovni jednotlivých agentů (komunikace s ISDS, přenos skenů, přenosy záznamů v rámci integrovaných IS,...). Možnost omezení spouštění (např. pracovní volno, víkend,...) byla přesunuta přímo do jednotlivých záznamů ''Plánovače úloh'' a lze ji nadefinovat do položky ''Podmínka spuštění''.}}
{{Poznamka|Omezení lze nadefinovat k vybrané úloze na vyžádání u dodavatele systému ''i''FIS dle konkrétně specifikovaných a domluvených podmínek (které dny a které hodiny nemají být zahrnuty do spouštění dle nastaveného časového intervalu).}}
{{Priklad|'''Příklad předaného požadavku:'''<br>
'''"O víkendech a svátcích nespouštět vůbec, v pracovní dny pouze od 5:00 do 17:00 hodin"'''
}}
[[Image:V1216_284.png]]<br>
'''Obr. 00501/4''' ''Upozornění zasílané na e-mailové adresy''
Do položky ''Podmínka spuštění'' lze zakomponovat omezující či rozšiřující podmínky pro standardně nastavený časový interval spouštěné úlohy. Lze nadefinovat omezení spouštění konkrétní úlohy – např. nespouštět plánovač o víkendech a volných dnech (s využitím nastavení ve formuláři [[Man01431|01431]] - ''Volné dny v kalendáři'').
{{Tip|Lze využít například k vypnutí komunikace s rozhraním ISDS přes víkendy a o svátcích.}}
'''Příklad nastavení omezující podmínky pro spouštění:'''
( paf00_kalendar.f_prac_den = 1 AND paf00_kalendar.f_prac_den_pred_volnem = 0 AND TO_NUMBER( TO_CHAR( SYSDATE, 'HH24')) BETWEEN 6 AND 16) OR
( paf00_kalendar.f_prac_den_pred_volnem = 1 AND TO_NUMBER( TO_CHAR( SYSDATE, 'HH24')) BETWEEN 6 AND 14)
V ''i''FIS/Plánovači úloh během hromadného zpracování agent zaznamenává výsledek pro každý jednotlivý záznam a všechny získané informace jsou předávány do žurnálu spolu s informací o celkovém počtu chyb. Předávají se nejen souhrnné informace o zpracování úlohy, ale také informace o jednotlivých chybách během zpracování, například v případě, kdy nedochází k přenosům veřejných zakázek ze systému eGordion.
===Popis formuláře===


Obrazovka je rozdělena na dvě části:
Obrazovka je rozdělena na dvě části:
* horní část '''Plány úloh''' - seznam plánovaných úloh
*horní část označená ''Plány úloh''
* dolní část
*dolní část rozdělená do dvou záložek:
** '''Žurnál''' - informace o průběhu a stavu zpracování plánovaného požadavku
**''Žurnál''
** '''Detail varování'''
**''Detail varování''
 
 
====Plány úloh====
 
Část s označením '''Plány úloh''' zobrazuje seznam plánovaných úloh a obsahuje tyto '''položky''':
*{{Cervene|!}} - příznak chybného zařazení úlohy, respektive skupiny, do AQ fronty, v případě chybného zařazení se objevuje červený vykřičník
*'''Akt.''' - určuje, zda je naplánovaná úloha aktivní či neaktivní
*'''Příznak platnosti záznamu''' - označuje, zda je záznam platný, zneplatněné úlohy jsou označené hvězdičkou
*'''Úloha''' - číslo úlohy, pro kterou je požadavek určen a které se týká (např. 032 - Závazky, 024 - Rozpočty, apod.)
*'''Požadavek''' - název předem naprogramované úlohy (požadavku)
*'''Identifikace''' - uživatelská identifikace plánu
*'''EJ - číslo a název - číslo a název ekonomické jednotky, pro kterou je plán spouštěn
*'''Skupina''':
**skupina úloh zpracovaných sekvenčně v pořadí daném položkou ''Pořadí''
**úloha se zahájí až po úspěšném zpracování předchozí úlohy
*'''Pořadí''' - pořadí zpracování úlohy v rámci skupiny
*{{Cervene|Interval}}:
**{{Cervene|Měrná jednotka}} - měrná jednotka intervalu spuštění úlohy (např. hodina, den, týden, měsíc)
**{{Cervene|Počet MJ}} - délka intervalu v měrných jednotkách
*{{Cervene|Posun termínu}} - posun termínu spuštění úlohy vzhledem k termínu vygenerovanému vzorcem
*{{Cervene|Spustit (počet)}} - omezení celkového počtu bezchybných spuštění úlohy, v položce lze nastavit plánovaný počet spuštění pro omezení použití úlohy
*{{Cervene|Spouštět OD}} - datum prvního spuštění úlohy
*{{Cervene|Spouštět DO}} - datum posledního možného spuštění úlohy
*{{Cervene|Opakovat při chybě}} - opakovat spuštění úlohy v případě chyby během jejího zpracování?
*'''Systémový plán''' - je zde určeno, zda se jedná o systémový plán (hodnoty ''Ano/Ne'')
*'''Vlastník''' - vlastník požadavku
*'''Parametry''' - parametry uložené procedury spuštěné v rámci plánu
*'''Podmínka spuštění''' - podmínka podmiňující spuštění naplánovaného požadavku, není-li splněna, naplánuje se pouze další spuštění v pořadí
*{{ModreBBM|Stav}}:
**{{ModreBBM|Naposled spuštěno}} - datum poslendího provedeného spuštění úlohy
**{{ModreBBM|Příští spuštění}} - datum příštího spuštění úlohy
**{{ModreBBM|Spuštěno}} - počet provedených bezchybných spuštění úlohy
**{{ModreBBM|Chyby}} - počet spuštění úlohy končících chybou, po úspěšném zpracování se smaže
*'''<font color="#00B060">Chyby - Nastavení</font>''':
**'''<font color="#00B060">Max. poč.</font>''' - maximální počet chybných spuštění požadavku, po kterém je úloha automaticky deaktivována (nevyplněno = nikdy nedeaktivovat)
**'''<font color="#00B060">Inf. poč.</font>''' - počet chybných spuštění požadavku, po kterém je zasíláno e-mailové upozornění (nevyplněno = nezasílat)
**'''<font color="#00B060">Kam informovat</font>''' - skupina adresátů nebo e-mailové adresy oddělené středníkem, kterým má být zasláno e-mailové upozornění (nevyplněno = zasílat na skupinu 005 SPRAVCE)
*'''Poznámka''' - libovolná poznámka k dané úloze
 
 
Kromě výše uvedených položek část '''Plány úloh''' obsahuje:
*'''radiobuttony''' pro filtrování záznamů - volby pro zobrazení:
**'''Vše''' -  zobrazí všechny záznamy bez ohledu, zda jsou platné či aktivní
**'''Platné''' -  zobrazí jen platné záznamy
**'''Aktivní''' - zobrazí pouze aktivní záznamy
*'''tlačítka''':
**'''Ad Hoc''' - tlačítko je určeno pro jednorázové spuštění úlohy a je aktivní pouze pro platné úlohy / skupiny, u kterých je v definici nastaven příznak tpozdef.NAST07='A'. Dostupnost tlačítka AdHoc se dále řídí nastavením příznaku TPOZPLANN.RUN_WHERE (1 = pouze v produkčním prostředí iFIS, 2 = pouze v TEST, 3 = dostupné v PRODUKCI i v TEST). Pokud je úloha již spuštěna, a to plánovaně či ''Ad Hoc'', je její další spuštění tlačítkem ''Ad Hoc'' odmítnuto v závislosti na stavu zpracování úlohy hlášením "Úloha/skupina je již zařazena do zpracování ''Ad Hoc''" nebo "Úloha/skupina je uzamčena jiným uživatelem, zkuste později". Při spuštění úlohy tlačítkem ''Ad Hoc'' je do detailu historie přístupné tlačítkem ''Historie'' zapsán uživatel, který úlohu spustil. Zároveň je do položky ''Ad Hoc'' na záložce ''Žurnál'' automaticky doplněna hodnota '''A'''. Pro úlohy '''005''' – ''i''FIS/Plánovač spuštěné '''Ad Hoc''' je určen globální parametr [[Parametrizace#PLADELAY|PLADELAY]], kterým lze nastavit počet sekund, o který je odloženo vyzvednutí zprávy z fronty plánovače. Pokud je obsah parametru [[Parametrizace#PLADELAY|PLADELAY]] nastaven na '''NULL''', '''Ad Hoc''' úlohy se spouštějí bez odložení. Implicitně 0 sec.
**'''Skupina''' - ovládání běhu zpracování skupiny
**'''Osoby''' - osoby, které mají přístup k požadavku
**'''Historie''' - zobrazí historii záznamu, do historie se zapisují například změny nastavení parametrů úlohy plánovače:
***''Aktivace/Deaktivace''
***''Identifikace'', ''EJ'', ''Skupina'', ''Pořadí'', ''MJ'', ''Počet MJ'', ''Posun'', ''Počet spuštění'', ''Spouštět OD/DO'', ''Opakovat (při chybě)'', ''Parametry'', ''Podmínka spuštění''
***''Založení / zrušení úlohy''
***''uživatel'', který ''spustil úlohu jednorázově'' přes tlačítko ''Ad Hoc'', apod.
 
 
V iFIS je zavedena podpora pro spuštění úlohy v plánovači Ad Hoc z externí aplikace. Vytvořena funkce '''PA005_CONTROL''', která slouží pro spuštění úlohy v plánovači '''Ad Hoc''' z externí aplikace. Do package '''PA005_CONTROL''' přidána funkce '''f_run_plan_adhoc''', která provede test, jestli úloha již neběží a jednorázově ji spustí. Pro VERSO byla vytvořena '''package VYMENIK.PAVYM_PLAN''', přes kterou lze volat funkci '''PA005_CONTROL.f_run_plan_adhoc'''.
 
 
====Žurnál====
 
Záložka ''Žurnál'' obsahuje informace o průběhu a stavu zpracování plánovaného požadavku.
 
 
'''Položky''' záložky ''Žurnál'':
*'''Uložená procedura''' - uložená procedura spuštěná v rámci plánu
*'''Parametry''' - parametry uložené procedury spuštěné v rámci plánu
*'''Stav požadavku''' - stav zpracování požadavku, pokud je v plánovači chyba, je ve sloupci ''Stav požadavku'' napsáno ''Chyba'', v případě, že je ve sloupci ''Stav požadavku'' napsáno ''Zpracovaný'', zpracování požadavku proběhlo v pořádku; položka může nabývat '''těchto hodnot''':
**'''Přijatý''' - požadavek byl přijat
**'''Zpracovaný''' - zpracování požadavku  bylo úspěšně provedeno
**'''Zpracovaný s chybami''' - má v položce ''Stav požadavku'' uvedenou hodnotu ''Zpracovaný'' a v položce ''Info'' příznak '''C'''
**'''Chyba''' - zpracování skončilo chybou
*'''Převzato''' - datum převzetí požadavku z fronty plánů
*'''Zpracováno''' - datum zpracování požadavku převzatého z fronty plánů
*'''Ad Hoc''' - informace o zpracování požadavku v žurnálu, zda se jednalo o jednorázové spuštění úlohy ''Ad hoc''
*'''Info''' - informace o zpracování požadavku v žurnálu, je-li uveden příznak '''C''' a ve stavu ''Zpracovaný'', znamená to, že požadavek byl zpracovaný, ale s chybami
 
 
====Detail varování====
 
Záložka ''Detail varování'' je přístupná pouze pro [[Man00501#Obecné dotazy v úloze 004|obecné dotazy úlohy 004]]. Záložka je určena pro nastavení skupiny adresátů, kterým bude doručen výsledek dotazu, předmět e-mailu a HTML šablona pro zobrazení výsledků dotazu.
 
 
'''Položky''' záložky ''Detail varování'':
*'''Použít''' - příznak použití
*'''Skupina osob''' - skupina osob pro zasílání notifikačních e-mailů
*'''Předmět e-mailu''' - předmět e-mailového upozornění
*'''Html''' - Html šablona e-mailového upozornění
*'''Prodlení''' - počet dnů prodlení, po kterém bude odeslán e-mail
*'''Poč. spuštění''' - kolikrát má být e-mail zaslán
 
 
=====Upozorňující e-maily definované v rámci úlohy 004 Obecné dotazy=====


V ''i''FIS/Plánovač pod úlohou 004 Obecné dotazy může správce nadefinovat libovolné upozorňovací e-mailové zprávy.


Jestliže spuštění požadavku skončilo chybou, je prováděno automatické spouštění požadavku v pravidelném intervalu (10 min) do doby, kdy dojde ke korektnímu zpracování.


Informační e-mail  v případě výskytu chyby ve zpracování je zasílán na mailové adresy uvedené v [[Man08206|08206]] - Skupiny osob pro varování.
E-mailové zprávy lze odesílat buď na předem vyjmenovaný statický seznam mailových adres a nebo na dynamicky určené e-mailové adresy (např. adresy osob, které si mají vyzdenout finanční částku na pokladně, adresy účastníků kurzů, adresy dodavatelů, schvalovatelů likvidačních listů apod.).  


Obsah e-mailové zprávy se definuje v návratové hodnotě SQL-dotazu, který se připojí jako vstupní argument plánované úlohy 004. Návratová hodnota tohoto dotazu musí vždy obsahovat 20 položek, v položkách až 1 se 16 se očekávají zdrojová data pro vygenerování HTML-tabulky v těle e-mailu.
V položce 17 se definuje text nad tabulkou, za svislítkem pak text pod HTML-tabulkou.
Položky 18 až 20 se využívají pouze při generování e-mailů na dynamicky určené e-mailové adresy.
Na pozici 18 se očekává mailová adresa KOMU. Případný seznam mailových adres musí být v návratové hodnotě dotazu oddělen středníkem. 
Na pozici 19 se očekává mailová adresa pro odeslání KOPIE nebo skryté KOPIE (adresa pro skrytou kopii se uvede na pozici 19 za svislítkem '|'), v položce 20 se uvádí předmět odesílaného e-mailu. Zdrojový dotaz musí být ukončen postfixovým řetězcem ',#PPIDNO'. 


Položky části '''Plány úloh:'''
<br><br>
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
|-
|Úloha
|Číslo úlohy, pro kterou je požadavek určen.
|-
|Požadavek
|Název předem naprogramovaného požadavku.
|-
|Priorita
|Priorita zpracování úlohy.
|-
|Pořadí
|Pořadí zpracování úlohy v rámci čísla úlohy a priority.
|-
|Měrná jednotka
|Měrná jednotka intervalu spuštění úlohy.
|-
|Počet MJ
|Délka intervalu v měrných jednotkách.
|-
|Posun
|Posun termínu spuštění úlohy vzhledem k termínu vygenerovanému vzorcem.
|-
|Počet spuštění
|Omezení celkového počtu spuštění úlohy.
|-
|První spuštění
|Datum prvního spuštění úlohy.
|-
|Poslední spuštění
|Datum posledního možného spuštění úlohy.
|-
|Opakovat
|Opakovat spuštění úlohy v případě chyby během jejího zpracování?
|-
|Systémový plán
|Jedná se o systémový plán?
|-
|Identifikace
|Uživatelská identifikace plánu.
|-
|EJ - číslo
|Číslo ekonomické jednotky pro kterou je plán spouštěn.
|-
|EJ - název
|Název ekonomické jednotky pro kterou je plán spouštěn.
|-
|Poslední spuštění
|Datum posledního provedeného spuštění úlohy.
|-
|Další spuštění
|Datum příštího spuštění úlohy.
|-
|Počet spuštění
|Počet provedených spuštění úlohy.
|}


Nastavením globálního parametru [[Parametrizace#GENMAIL|GENMAIL]] lze omezit celkový počet vygenerovaných e-mailů v rámci jednoho zpracování.


Upozorňující maily se formátují pomocí standardně dodávané HTML šablony, ta obsahuje HTML tabulku o max. počtu 16ti sloupců. Do tabulky, do textových polí nad a pod tabulkou i do předmětu odesílaného mailu lze vkládat libovolný obsah, obsah lze dynamicky ovlivnit návratovou hodnotou SQL dotazu, obsah v těle mailu i obsah uvnitř tabulky lze formátovat pomocí HTML značek.


Položky části '''Žurnál''':
E-mailová zpráva je odesílána jen v případě, že návratová hodnota SQL dotazu uvnitř definice vrátí alespoň jeden záznam.
<br><br>
Uvnitř SQL dotazu lze pracovat s proměnnout :LAST_EXE, která obsahuje časovou značku naposledy spuštěné úlohy.
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
|-
|Uložená procedura
|Uložená procedura spuštěná v rámci plánu.


|-
Do přílohy mailových upozornění může být připojen vygenerovaný soubor HTML nebo XLS, obsah souboru je určen návratovou hodnotou SQL dotazu v definici #FILE_DATA, nazev souboru je pak specifikován v definici #FILE_NAME.
|Parametry
|Parametry uložené procedury spuštěné v rámci plánu.


|-
{{TipUzivatel|[[Uživatelské tipy#Formatovani_textu_00501|Jak nastavit formátování textu v notifikačních e-mailech generovaných z ''i''FIS/Plánovače úloh?]]}}
|Stav požadavku
|Stav zpracování požadavku, může nabývat hodnot:
* '''Chyba''' - zpracování skončilo chybou, je zaslán informační mail
* '''Zpracován''' - zpracování požadavku  bylo úspěšně provedeno.


|-
=====Možnost generování souborů XLS, HTML a TXT do přílohy notifikačních e-mailů=====
|Převzato
|Datum převzetí požadavku z fronty plánů.


|-
Pro plánované úlohy '''004 – Spustit obecný dotaz''' je umožněno odesílat spolu s notifikačním e-mailem z ''i''FIS/Plánovač také generovaný '''XLS, HTML či TXT soubor''' obsahující výsledky libovolného dalšího '''SQL dotazu'''. Název přiloženého souboru je definován jako druhý SQL dotaz v parametru plánované úlohy. Obsah souboru je definován jako třetí '''SQL dotaz'''. Pokud není druhý (název) a třetí (obsah) '''SQL dotaz''' definován, odešle se pouze zpráva obsahující tabulku s výsledky prvního uvedeného '''SQL dotazu'''. Plánovač odbavuje také požadavky, které jsou nadefinované nad DB objekty s integrovanou kontrolou kontextových přístupů (např. '''view VPRISTRSHLA2''').
|Zpracováno
|Datum zpracování požadavku převzatého z fronty plánů.


|}


=====Rozvoj plánovače - Dotaz s dynamickým seznamem adres s přílohou XLS=====


Položky části '''Detail varování''':
Upraven generátor e-mailových upozornění s dynamickým seznamem e-mailových adres. Každý e-mail nyní může obsahovat až 60 kB dat (doposud byl limit jen 30 kB), při zkrácení obsahu e-mailu se automaticky do přílohy e-mailu generuje příloha '''XLS''' s celým nezkráceným obsahem.
<br><br>
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
|-
| Skupina osob
| Skupina osob, kterým bude posílán e-mail.
|-
| Předmět e-mailu
| Předmět e-mailového upozornění
|-
| Html
| Html šablona e-mailového upozornění
|-
| Prodlení
| Počet dnů prodlení, po kterém bude odeslán e-mail
|-
| Poč. spuštění
| Kolikrát má být e-mail zaslán
|}




=== Význam a funkce jednotlivých požadavků ===
=== Význam a funkce jednotlivých požadavků ===


* '''Denní závěrka účtu''' - vytváří denní snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku nuluje denní obrat účtu klienta
* '''Měsíční závěrka účtu''' - vytváří měsíční snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku


* Denní závěrka účtu - vytváří denní snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku nuluje denní obrat účtu klienta
* '''Datový úklid blokací''' - nepřetržitá funkce, která na základě uplynutí časového intervalu - položka ''Prodleva'', nastaveného ve funkci ''Číselník typů služeb'' mění stav transakce ze stavu "Blokovaná" na "Storno" a snižuje částku blokace na účtu klienta


* Měsíční závěrka účtu - vytváří měsíční snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku
* '''Datový úklid transakcí''' - funkce vyhledává záznamy transakcí, u nichž od data realizace nebo data storna uplynula doba delší než 3 měsíce a následně tyto transakce přesouvá do archivu


* Datový úklid blokací - nepřetržitá funkce, která na základě uplynutí časového intervalu - položka Prodleva, nastaveného ve funkci Číselník typů služeb mění stav transakce ze stavu "Blokovaná" na "Storno" a snižuje částku blokace na účtu klienta
* '''Smazání žurnálových dat''' - funkce zajistí zrušení záznamů ze systémového žurnálu. Pro jednotlivé typy je stanoveno odlišná x-měsíční doba pro odstranění záznamů


* Datový úklid transakcí - funkce vyhledává záznamy transakcí, u nichž od data realizace nebo data storna uplynula doba delší než 3 měsíce a následně tyto transakce přesouvá do archivu
* '''Datový úklid účtů''' - funkce vyhledává záznamy s účty klientů s ukončenou platností a stavem účtu ''Uzavřen'', u nichž nebyl po dobu existence zaznamenán obrat a od doby zápisu uplynul jeden rok. Záznamy jsou vymazány z databáze


* Smazání žurnálových dat - funkce zajistí zrušení záznamů ze systémového žurnálu. Pro jednotlivé typy je stanoveno odlišná x-měsíční doba pro odstranění záznamů
* '''Dorovnání mzdou''' - funkce vytvoří v zásobníku dorovnání podklady pro dorovnání zůstatku na účtu klienta odečtem ze mzdy. Dorovnání  zůstatku na nulu se týká pouze osobních účtů se stanoveným Typem dorovnání ''Mzdou'' a zůstatkem, který je menší než nula. Dorovnání je provedeno interní transakcí na fiktivním terminálu poskytovatele (globální parametr [[Parametrizace#VS_ROUND|VS_ROUND]] nastavuje způsob zaokrouhlování částky při dorovnání účtu mzdou a může obsahovat tyto hodnoty:
** '''0''' = nezaokrouhlovat
** '''1''' = zaokrouhlit matematicky
** '''2''' = zaokrouhlit na celé Kč nahoru
** '''3''' = zaokrouhlit na celé Kč dolů)


* Datový úklid účtů - funkce vyhledává záznamy s účty klientů s ukončenou platností a stavem účtu „!Uzavřen“, u nich nebyl po dobu existence zaznamenán obrat  a od doby zápisu uplynul 1 rok. Záznamy jsou vymazány z databáze
* '''Podklady  poskytovatelům''' - funkce vytvoří v zásobníku pro poskytovatele sumační záznamy za poskytovatele, typ služby a typ transakce. Jsou vygenerovány vnitroorganizační faktury a podklady pro účetnictví.


* Dorovnání mzdou - funkce vytvoří v zásobníku dorovnání podklady pro dorovnání zůstatku na účtu klienta odečtem ze mzdy. Dorovnání  zůstatku na nulu se týká pouze osobních účtů se stanoveným Typem dorovnání „Mzdou“ a zůstatkem, který je menší než nula. Dorovnání je provedeno interní transakcí na fiktivním terminálu poskytovatele (globální parametr [[Parametrizace#VS_ROUND|VS_ROUND]] nastavuje způsob zaokrouhlování částky při dorovnání účtu mzdou a může obsahovat tyto hodnoty: '''0''' – nezaokrouhlovat, '''1''' – zaokrouhlit matematicky, '''2''' - zaokrouhlit na celé Kč nahoru a '''3''' - zaokrouhlit na celé Kč dolů)
* '''Finanční operace mezi účty klientů IPS''' a jejich účty vedenými v peněžních ústavech


* Podklady  poskytovatelům - funkce vytvoří v zásobníku pro poskytovatele sumační záznamy za poskytovatel, typ služby a typ transakce. Jsou vygenerovány vnitroorganizační faktury a podklady pro účetnictví.
* '''Kontrola plátců DPH''' - dávková kontrola plátců DPH, bylo změněno pořadí zpracování v dávkové kontrole plátců DPH


* Finanční operace mezi účty klientů IPS a jejich účty vedenými v penězních ústavech - připravovaná funkčnost, jedná se o


Další funkce jsou popsané v následujících kapitolách.




''' Inkaso na účet IPS z bankovního účtu'''
====Inkaso na účet IPS z bankovního účtu====


Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které mají povolené inkaso a splňují požadavky pro dobití účtu inkasem, tj. zůstatek účtu je než je nastavená hladina pro dobíjení účtu inkasem a rozdíl hladina - zústatek na účtu je větší nebo roven hodnote nastavené v globálním parametru ....
Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které mají povolené inkaso a splňují požadavky pro dobití účtu inkasem, tj. zůstatek účtu je než je nastavená hladina pro dobíjení účtu inkasem a rozdíl hladina - zůstatek na účtu je větší nebo roven hodnotě nastavené v globálním parametru.
 
 
Položky vlastnosti účtu klienta a jejich nastavení pro možnost provedení inkasa:


Položky vlastnosti účtu klienta  a jejich nastavení pro možnost provedení inkasa:
<br><br>
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
| width="600" align="center" | '''Význam'''
|-
|-
|Dorovnání zůstatku
|Dorovnání zůstatku
|Inkasem
|Inkasem
|-
|-
|Povolení inkasa
|Povolení inkasa
|Ano
|Ano
|-
|-
|Hladina
|Hladina
|Numerický údaj,jehož výše definuje zůstatek, při kterém se zahajuje inkaso
|Numerický údaj,jehož výše definuje zůstatek, při kterém se zahajuje inkaso
|-
|-
|Bankovní účet
|Bankovní účet
|Bankovní účet klienta, ze kterého je povoleno inkaso
|Bankovní účet klienta, ze kterého je povoleno inkaso
|}


|}
 
K těmto účtům je založen v tabulce pro převod ('''TVSPREVOD''') požadavek na inkaso. V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více inkasních příkazů.




K těmto účtům je založen v tabulce pro převod (TVSPREVOD) požadavek na inkaso. V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více inkasních příkazů.
Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek  v '''TVSPREVOD''':


Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek  v TVSPREVOD:
<br><br>
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
| width="600" align="center" | '''Význam'''
|-
|-
|Obdobi
|Obdobi
|Účetní období - ve tvaru MMRR je odvozeno ze systémového datumu
|Účetní období - ve tvaru '''MMRR''' je odvozeno ze systémového datumu
|-
|-
|TRANS_ID
|TRANS_ID
|Položka je naplněna až po spárování s řádkem bankovního výpisu z iFIS/Banka/Výpisy identifikátorem transakce zúčtující inkasní platbu v IPS.Tento identifikátor je zároveň uveden i u řádku bankovního vypisu v položce IDENT.
|Položka je naplněna až po spárování s řádkem bankovního výpisu z ''i''FIS/Banka/Výpisy identifikátorem transakce zúčtující inkasní platbu v IPS. Tento identifikátor je zároveň uveden i u řádku bankovního výpisu v položce ''IDENT''.
|-
|-
|DATUM_SPLA
|DATUM_SPLA
| Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
|Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
|-
|-
|DATUM_SPAR
|DATUM_SPAR
|Datum spárování - naplní seaž po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS.
|Datum spárování - naplní se až po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS
|-
|-
|PREVOD_TYP
|PREVOD_TYP
|Kód převodu - I (Inkaso).
|Kód převodu - I (Inkaso)
|-
|-
|PLATBA_TYP
|PLATBA_TYP
|Kód platby - K (Kredit).
|Kód platby - K (Kredit)
|-
|-
|UCET_VYBITI
|UCET_VYBITI
|V případě kreditních platev není vyplněno.
|V případě kreditních plateb není vyplněno
|-
|-
|CASTKA
|CASTKA
|je naplněna limitem dorovnání zůstatku v tvsucet.limit_dorov.
|Je naplněna limitem dorovnání zůstatku v tvsucet.limit_dorov
|-
|-
|SSMB
|SSMB
|identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce,
|Identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce.
|-
|-
|KSMB
|KSMB
|Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_CRKPI‘.
|Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_CRKPI‘
|-
|-
|VSMB
|VSMB
|Vazba pro IPS - je naplněn identifikátoren nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do iFIS v pohledávce jako ext_id.
|Vazba pro IPS - je naplněn identifikátorem nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do ''i''FIS v pohledávce jako ext_id.
|-
|-
|KOMENTAR
|KOMENTAR
|Textová položka - vyplněna ‚Automatické dobití účtu inkasem‘.
|Textová položka - vyplněna ''Automatické dobití účtu inkasem''
|-
|-
|STAV
|STAV
|Definice stavu zpracování - vyplněna „Připraven“.
|Definice stavu zpracování - vyplněna ''Připraven''
|-
|-
|ODMITNUTO
|ODMITNUTO
|Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso - v okažiku založení záznam se  nevyplňuje.
|Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso - v okamžiku založení záznam se  nevyplňuje
|-
 
|}
|}




'''Postup zpracování inkasních plateb'''
====Postup zpracování inkasních plateb====


* Autonomní funkce projde připravené kreditní požadavky (CR požadavek) na inkaso v tabulce prevod. Tyto požadavky jsou přeneseny do iFIS/Saldo studenta/Jiné pohledávky k dalšímu zpracování. Jsou-li všechny požavky úspěšně předány je nastavena položka ''Stav převodu''na „Předán“. Jesltože předání skončí chybou, je nastavena položka ''Stav převodu'' na hodnotu ‚Chyba‘ a do žurnálu autonomní funkce je zaznamenáno chybové hlášení.
* Autonomní funkce projde připravené kreditní požadavky (CR požadavek) na inkaso v tabulce prevod. Tyto požadavky jsou přeneseny do ''i''FIS/Saldo studenta/Jiné pohledávky k dalšímu zpracování. Jsou-li všechny požadavky úspěšně předány, je nastavena položka ''Stav převodu'' na ''Předán''. Jestliže předání skončí chybou, je nastavena položka ''Stav převodu'' na hodnotu ''Chyba'' a do žurnálu autonomní funkce je zaznamenáno chybové hlášení.
* Na straně iFIS jsou požadavky zařazeny na inkasní příkaz a odeslány do banky, ve které je veden účet určeny pro IPS. Po převzetí výpisu jsou pohledávky párovány. Pokud je spárována pohledávka z IPS s bankovním výpisem, pak je do IPS odeslán požadavek na vygenerování CR transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede dobití účtu IPS.
* Na straně ''i''FIS jsou požadavky zařazeny na inkasní příkaz a odeslány do banky, ve které je veden účet určený pro IPS. Po převzetí výpisu jsou pohledávky párovány. Pokud je spárována pohledávka z IPS s bankovním výpisem, je do IPS odeslán požadavek na vygenerování CR transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede dobití účtu IPS.
* Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na ‘Zpracován‘. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná CR transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
* Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na ''Zpracován''. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná CR transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
* Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_CRDNY‘ od data splatnosti, nastaví se stav převodu na ‘Odmítnut‘ a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na ‘O‘. Do iFIS se odešle požadavek na zrušení pohledávky, která byla dříve vygenerována z nyní odmítnutého požadavku na převod
* Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_CRDNY‘ od data splatnosti, nastaví se stav převodu na ''Odmítnut'' a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na hodnotu '''O'''. Do ''i''FIS se odešle požadavek na zrušení pohledávky, která byla dříve vygenerována z nyní odmítnutého požadavku na převod
* Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_CRPOC‘, zakáže se dobíjení účtu inkasem nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘N‘.
* Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_CRPOC‘, zakáže se dobíjení účtu inkasem nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘N‘.
* Inkaso lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z ‘O‘ na ‘P‘.
* Inkaso lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z hodnoty '''O''' na '''P'''.
 




'''Vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet'''
====Vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet====


Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které  splňují požadavky pro vybití účtu převodem:
Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které  splňují požadavky pro vybití účtu převodem:
* uplynulo 6 měsíců od ukončení platnosti účtu
* uplynulo 6 měsíců od ukončení platnosti účtu
* zůstatek na účtu je větší než 0
* zůstatek na účtu je větší než 0
* podle implementace stav účtu ’UZAVREN‘ nebo je typ klienta ‘BLOKOVAN‘ a na účtu nejsou žádné blokace).
* podle implementace stav účtu ''Uzavřen'' nebo je typ klienta ''Blokován'' a na účtu nejsou žádné blokace).
U těchto účtů je provedeno:
 
* založen debetní požadavek  (DB požadavek) na převod z účtu IPS na bankovní účet v tabulce pro převod TVSPREVOD
* je založen, resp. navýšena prioritní blokace pro daný účet IPS a terminál uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více DB příkazů na vybití účtu IPS. Záznam v tvsprevod je založen s následujícími hodnotami:


U těchto účtů je:
* založen debetní požadavek na převod z účtu IPS na bankovní účet v tabulce pro převod '''TVSPREVOD'''
* navýšena prioritní blokace pro daný účet IPS a terminál uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.




Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek  v TVSPREVOD v případě '''vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet:
V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více debetních příkazů na vybití účtu IPS. Záznam v '''TVSPREVOD''' je založen s následujícími hodnotami:
<br><br>
 
 
Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek  v '''TVSPREVOD''' v případě vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet:
 
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
{| border="1" cellspacing="1" cellpadding="4"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
|- style="background-color: #4d92d7; color: #ffffff; font-weight: bold" align="left"
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="150" align="center" | '''Položka'''
| width="550" align="center" | '''Význam'''
| width="600" align="center" | '''Význam'''
|-
|-
|Obdobi
|Obdobi
|Účetní období - ve tvaru MMRR je odvozeno ze systémového datumu
|Účetní období - ve tvaru '''MMRR''' je odvozeno ze systémového datumu
|-
|-
|TRANS_ID
|TRANS_ID
|Položka je naplněna automaticky při založení nového převodu identifikátorem transakce blokující částku zůstatku účtu IPS, tzv. prioritní blokace
|Položka je naplněna automaticky při založení nového převodu identifikátorem transakce blokující částku zůstatku účtu IPS, tzv. prioritní blokace
|-
|-
|DATUM_SPLA
|DATUM_SPLA
| Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
|Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
|-
|-
|DATUM_SPAR
|DATUM_SPAR
|Datum spárování - naplní se až po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS.
|Datum spárování - naplní se až po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS
|-
|-
|PREVOD_TYP
|PREVOD_TYP
|Kód převodu - P (Převod).
|Kód převodu - P (Převod)
|-
|-
|PLATBA_TYP
|PLATBA_TYP
|Kód platby - D (Debet).
|Kód platby - D (Debet)
|-
|-
|UCET_VYBITI
|UCET_VYBITI
|V případě kreditních platev není vyplněno.
|V případě kreditních plateb není vyplněno
|-
|-
|CASTKA
|CASTKA
|je naplněna hodnotou zůstatku účtu IPS
|Je naplněna hodnotou zůstatku účtu IPS
|-
|-
|SSMB
|SSMB
|identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce,
|Identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce,
|-
|-
|KSMB
|KSMB
|Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_DBKPV‘.
|Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_DBKPV‘
|-
|-
|VSMB
|VSMB
|Vazba pro IPS - je naplněn identifikátoren nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do iFIS v pohledávce jako ext_id.
|Vazba pro IPS - je naplněn identifikátorem nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do ''i''FIS v pohledávce jako ext_id.
|-
|-
|KOMENTAR
|KOMENTAR
|Textová položka - vyplněna ‚Automatické vybití účtu‘.
|Textová položka - vyplněna ''Automatické vybití účtu''
|-
|-
|STAV
|STAV
|Definice stavu zpracování - vyplněna „Připraven“.
|Definice stavu zpracování - vyplněna ''Připraven''
|-
|-
|ODMITNUTO
|ODMITNUTO
|Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso - v okažiku založení záznam se nevyplňuje.
|Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso. V okamžiku založení záznam se nevyplňuje.
|-
 
|}
|}




* Autonomní funkce projde připravené DB požadavky na vybití v tvsprevod a předá je do iFIS jako závazky ke zpracování. Po úspěšném předání se nastaví stav převodu na „Předán“. Pokud předání skončí chybou, nastaví se stav převodu na ‚Chyba‘ a do žurnálu ze zaznamená chybové hlášení.
* Autonomní funkce projde připravené DB požadavky na vybití v tvsprevod a předá je do ''i''FIS jako závazky ke zpracování. Po úspěšném předání se nastaví stav převodu na ''Předán''. Pokud předání skončí chybou, nastaví se stav převodu na ''Chyba'' a do žurnálu se zaznamená chybové hlášení.
* Na straně iFIS jsou pravidelně párovány závazky. Pokud je spárován závazek z IPS s bankovním výpisem, pak je do IPS odeslán požadavek na vygenerování DB transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede vybití účtu IPS a současně vybranou částku odblokuje.
* Na straně ''i''FIS jsou pravidelně párovány závazky. Pokud je spárován závazek z IPS s bankovním výpisem, pak je do IPS odeslán požadavek na vygenerování DB transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede vybití účtu IPS a současně vybranou částku odblokuje.
* Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na ‘Zpracován‘. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná DB transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
* Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na ''Zpracován''. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná DB transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
* Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_DBDNY‘od data splatnosti, nastaví se stav převodu na ‘Odmítnut‘ a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na ‘O‘.
* Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_DBDNY‘ od data splatnosti, nastaví se stav převodu na ''Odmítnut'' a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na hodnotu '''O'''.
* Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na vybití a převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_DBPOC‘, zakáže se vybíjení účtu převodem nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol=‘N‘.
* Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na vybití a převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_DBPOC‘, zakáže se vybíjení účtu převodem nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol=‘N‘.
*Vybíjení účtu lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol =‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z ‘O‘ na ‘P‘.
* Vybíjení účtu lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol =‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z hodnoty '''O''' na '''P'''.




==== Dorovnání fakultních účtů mimo měsíční závěrku ====
==== Dorovnání fakultních účtů mimo měsíční závěrku ====


K ''dorovnání'' '''''fakultních účtů''''' (účtů vedených na fiktivní osoby sloužící pro potřeby daného pracoviště, např. servisní opravy, zápůjčky karet návštěvám, apod.) dochází ''běžně'' '''v rámci měsíční uzávěrky''', při níž ''je kontrolováno'', zda ''dosud již bylo provedeno'' ''dorovnání'' '''''osobních účtů''''' (účtů privátních osob, tj. zaměstnanců, studentů, klientů) '''''mzdou'''''. Poté dochází k ''dorovnání fakultních účtů'' zpětně, a to k okamžiku ''poslední vteřiny uzavíraného měsíce''.
K dorovnání fakultních účtů (účtů vedených na fiktivní osoby sloužící pro potřeby daného pracoviště, například servisní opravy, zápůjčky karet návštěvám, apod.) dochází běžně v rámci měsíční uzávěrky, při níž je kontrolováno, zda dosud již bylo provedeno dorovnání osobních účtů (účtů privátních osob, tj. zaměstnanců, studentů, klientů) mzdou. Poté dochází k dorovnání fakultních účtů zpětně, a to k okamžiku poslední vteřiny uzavíraného měsíce. V důsledku požadavku na provedení dorovnání fakultních účtů vícekrát ročně (například dvakrát ročně pouze na konci zimního a letního semestru) je možné provést dorovnání fakultních účtů také mimo měsíční uzávěrku (tedy v jiném termínu než při měsíční uzávěrce). V následující měsíční uzávěrce je poté kontrolováno, zda dorovnání fakultních účtů dosud již bylo provedeno či nikoli. Aby dorovnání fakultních účtů mohlo být provedeno mimo účetní závěrku, bylo umožněno:
V důsledku požadavku na provedení '''dorovnání fakultních účtů''' ''vícekrát'' ročně (například dvakrát ročně pouze na konci zimního a letního semestru) bylo '''umožněno''' provést ''dorovnání fakultních účtů'' také '''mimo měsíční uzávěrku''' (tedy v jiném termínu než při měsíční uzávěrce). V ''následující měsíční uzávěrce'' '''je''' pak '''kontrolováno''', zda '''dorovnání fakultních účtů''' ''dosud již bylo provedeno'' či nikoli.
* dorovnání fakultních účtů k jinému termínu, než ke konci měsíce, přičemž v každém měsíci lze provést maximálně jedno dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky
Aby dorovnání fakultních účtů mohlo být provedeno mimo účetní závěrku, '''bylo''' dále '''umožněno''':
* vypnutí kontrol na provedení dorovnání fakultních účtů při měsíční uzávěrce provedené v jiném měsíci než v tom, na který bylo naplánované dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku
* ''dorovnání fakultních účtů k jinému termínu'', než ke konci měsíce, přičemž v '''každém měsíci''' lze provést '''maximálně jedno''' dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky
 
* '''vypnutí kontrol''' na provedení dorovnání fakultních účtů při měsíční uzávěrce provedené v jiném měsíci než v tom, na který bylo naplánované dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku
Zároveň je zajištěn mechanismus pro nastavení termínu příštího dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku, což s sebou přináší i nutné provedení změny měsíční uzávěrky. Pro nastavení termínů příštího dorovnání fakultních účtů je určena úloha plánovače s označením ''Datum příštího dorovnání fakultního účtu''. V souvislosti s tím je zaveden globální parametr [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]], kterým lze udržovat seznam mimořádných termínů dorovnání fakultních účtů a uchování stavu zpracování posledního dorovnání fakultních účtů. Globální parametr [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]] je určen pro nastavení data a stavu dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky (ve tvaru např. datum ="20.02.2015 23:59:59", stav="D", kde  stav je '''D = provést dorovnání''' nebo '''F = dorovnání provedeno'''. Položka ''Seznam'' obsahuje data, ke kterým má být provedeno dorovnání fakultních účtů, ve tvaru seznam="20.02 23:59:59|20.09 23:59:59".


Zároveň ''byl zajištěn'' mechanismus pro nastavení '''termínu příštího dorovnání fakultních účtů''' ''mimo měsíční uzávěrku''.<br>
{{Poznamka|Položky ''Datum'' a ''Stav'' jsou aktualizovány automaticky. Pro aktualizaci položky ''Seznam'' je nutné kontaktovat '''pracovníky BBM''' přes aplikaci '''Helpdesk'''.}}
Na základě této úpravy ''bylo nutné'' provést i '''změny měsíční uzávěrky'''.<br>
Pro nastavení termínů příštího dorovnání fakultních účtů je určena '''nová úloha plánovače''' s označením ''Datum příštího dorovnání fakultního účtu''.<br>
''Dále'' v souvislosti s touto úpravou vznikl '''nový globální parametr''' [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]], kterým lze '''udržovat seznam mimořádných termínů''' dorovnání fakultních účtů a '''uchování stavu''' zpracování '''posledního''' dorovnání fakultních účtů. Globální parametr [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]] je určen '''pro nastavení data a stavu''' ''dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky'' (ve tvaru např. datum ="20.02.2015 23:59:59", stav="D", kde  stav je '''D=provést dorovnání''' nebo '''F=dorovnání provedeno'''. Položka seznam obsahuje data, ke kterým má být provedeno dorovnání fakultních účtů, ve tvaru seznam="20.02 23:59:59|20.09 23:59:59".


{{Poznamka|Položky ''datum'' a ''stav'' jsou aktualizovány '''automaticky''', pro aktualizaci položky ''seznam'' '''je nutné''' kontaktovat pracovníky BBM.}}
'''Postup pro nastavení dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku:'''
'''Postup pro nastavení dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku:'''
# '''nastavit termíny''' dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku v globálním parametru [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]] (např.: datum="31.01.2015 23:59:59"; stav="F"; seznam="20.01 23:59:59|20.09 23:59:59") – '''nastavují pracovníci BBM'''
# Nastavit termíny dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku v globálním parametru [[Parametrizace#VS_DORFU|VS_DORFU]] (např.: datum="31.01.2015 23:59:59"; stav="F"; seznam="20.01 23:59:59|20.09 23:59:59") – '''nastavují pracovníci BBM'''
# '''pro každý termín''' dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku '''založit v plánovači novou úlohu''' ''"Dorovnání fakultních účtů"'' s ročním intervalem spouštění ve dnech následujících po termínech dorovnání (např. úlohy v termínech 21.02.2015 00:05 a 21.09.2015 00:05) – '''nastavují pracovníci BBM'''
# Pro každý termín dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku založit v plánovači novou úlohu '''Dorovnání fakultních účtů''' s ročním intervalem spouštění ve dnech následujících po termínech dorovnání (např. úlohy v termínech 21.02.2015 00:05 a 21.09.2015 00:05) – '''nastavují pracovníci BBM'''
 
{{Pozor|Původní úloha ''"Dorovnání fakultních účtů"'' spuštěná v rámci měsíční uzávěrky '''musí''' zůstat zachována.}}
 
===iFIS/Plánovač vs. testovací iFIS a další nastavení úloh===
 
Úloha založená do plánovače z [[IFIS WebMailer|''i''FIS/WebMailer]] nebo ručně na reálné ''i''FIS je po překlopení do testovací ''i''FIS vždy neaktivní, aniž by k tomu bylo zapotřebí spouštět nějaký skript. Pro její aktivaci je nutné použít standardní postup. Úloze v reálném ''i''FIS lze nastavit, zda se má po překlopení spouštět i v testovací ''i''FIS.
 
{{Pozor|Toto nastavení je '''pouze v kompetenci pracovníků BBM''', '''nelze''' ho provést v '''zákaznickém rozhraní'''.}}
 
Datový model obsahuje také tři položky umožňující nastavit, zda se má úloha spouštět po překlopení do testu, jak má plánovač reagovat na chybu úlohy, po kolika chybách ukončit nebo jen informovat nastavené adresáty.
 
 
===Další možnosti nastavení úloh v iFIS/Plánovači===
 
iFIS/Plánovač může zajišťovat automatické nebo ADHOC spuštění libovolných databázových R_SQL-procedur, v rámci kterých se je možné odkazovat na systémové proměnné
:LAST_EXE -- proměnná je automaticky naplněna časovou značkou posledního úspěšně dokončeného zpracování plánované úlohy
:PPIDNO  -- proměnná obsahuje identifikátor plánované úlohy
:PVYZID  -- obsahuje identifikátor zpracování plánované úlohy
 
====Automatická změna stavu smlouvy po uplynutí její účinnosti====
 
Umožněno nastavit automatickou změnu stavu smlouvy po uplynutí její účinnosti. V iFIS/Správce/Služby/Plánování úloh/formulář [[Man00501|00501]] - ''Plánování úloh'' připravena úloha "Aktualizace dat v [[:Kategorie:Registr smluv|''i''FIS/Registr smluv]]", která u záznamů smluv ve složce ''Aktivní'' porovnává datum uvedený v položce ''Účinnost do'' oproti aktuálnímu datu a v závislosti na tom přesouvá smlouvy do složky ''Neaktivní''. U této úlohy lze nastavit její automatické spuštění a nebo ji lze spustit kdykoliv ručně pomocí '''ADHOC'''.
 
{{Poznamka|Pro správné nastavení úlohy v [[Man00501|''i''FIS/Plánovači]], prosím, kontaktujte pracovníky BBM prostřednictvím aplikace Helpdesk.}}
 
V plánovači je úloha, pomocí které lze změnit stav u smluv, které jsou aktivní, platné (DEL IS NULL) a UCINNOST DO < SYSDATE(dnešní datum).
 
 
====Automatické ukončení odpovědností osob bez platného pracovního vztahu====
 
V iFIS/Plánovači lze nastavit plánovanou úlohu "Aktualizace iFIS/Odpovědnosti osob", která v nastavených časových intervalech zajišťuje ukončování platnosti záznamů o odpovědnostech osob, kterým skončila platnost všech pracovních nebo jiných vztahů. Funkcionalitu v iFIS/Plánovač může aktivovat správce aplikace.


{{Pozor|Původní úloha ''"Dorovnání fakultních účtů"'' spuštěná ''v rámci měsíční uzávěrky'' '''musí''' zůstat zachována.}}


====Možnosti e-mailových upozornění====
====Úloha 000 - Odložený tisk dokladů====


Z důvodu lepší přehlednosti se změnil celkový vzhled '''upozorňovacích e-mailových zpráv''' nastavených v  '''iFIS*Plánovač'''. Z toho důvodu došlo také k několika dalším zásadním změnám:
V [[Man00501|iFIS/Plánovači]] umožněno:
*pod upozorněním zaslaným e-mailem se dole zobrazuje modré pole pro '''poznámku'''
*v úloze '''000 Odložený tisk dokladů''' zadávat '''SQL dotaz''' delší než 4000 znaků
*došlo k zavedení dynamického e-mailového upozornění, kdy nastavením globálního parametru [[Parametrizace#GENMAIL|GENMAIL]] lze '''omezit počet generovaných e-mailů'''
*nadefinovat '''podmínky''' pro '''automatické spuštění úlohy'''
*do upozorňovacích e-mailů bylo umožněno vkládat '''komentář'''
*bylo '''zjednodušeno zadávání nových definic''' upozornění – zrušena povinnost zdvojování apostrofů
*byla '''zvětšena interní paměť''' pro zadávání rozsáhlých definic
*byly zavedeny '''definice''':
**'''záhlaví sloupců tabulky''' = aliasy položek z definice SQL dotazu
**'''popisných textů''' do záhlaví a zápatí tabulky uvnitř e-mailu


<br><br>'''Navazující funkce:'''
<br><br>'''Navazující funkce:'''
*[[Man00502|00502]] - Plánování úloh - prohlížení
*[[Man00502|00502]] - Plánování úloh - prohlížení
*[[Man00503|00503]] - Plánování úloh dle osoby


[[Kategorie:Interní platební systém]]
[[Kategorie:Správce]]
[[Kategorie:Správce]]

Aktuální verze z 24. 1. 2025, 16:15

00501 * Plánování úloh

Formulář zobrazuje naplánované úlohy. Formulář je určen pro spuštění předem naprogramovaného požadavku v požadovaném termínu. Formulář je nazýván také iFIS/Plánovač úloh, neboť zobrzauje všechny předem nadefinované úlohy a umožňuje jejich plánování a spuštění v předem stanoveném okamžiku.


Obr. 00501/1 Plánování úloh


Ve formuláři lze předem nadefinovat, zda se má opakovat spuštění úlohy v případě chyby během jejím zpracování. V případě zaznamenání chyby bránící spuštění předem naplánované úlohy, lze ve formuláři nastavit notifikační e-maily, které se odešlou spolu s upozorněním na předem nadefinované e-mailové adresy. V případě chyby jsou zde specifikovány podrobnější informace, například počet chybných pokusů o spuštění, adresáti, kterým bylo zasláno e-mailové upozornění o chybě, apod. Změny v naplánovaných úlohách a jejich deaktivace se zapisují do historie. Ve formuláři lze dohledat, z jakého důvodu k chybám došlo a umožňuje jednorázové spuštění úlohy tlačítkem Ad hoc.


V iFIS/Plánovači úloh lze opravovat a editovat pouze záznamy, které nejsou aktivní. Aktivní záznamy úloh jsou ty úlohy, u kterých je v položce Akt. uvedeno zatržítko. Opravovat a zakládat definici požadavku (to, co se nabízí v seznamu u položky Požadavek) může pouze dodavatel software. Vlastní spuštění požadavku je realizováno s využitím technologie "Advanced Queuing" (AQ), proto je nutné mít pro správné fungování modulu nainstalovány potřebné databázové objekty. Po založení nové úlohy nebo po její aktualizaci není nutné občerstvovat data před další aktualizací. Data naplánované úlohy se mění při každém spuštění (při automatickém nebo Ad Hoc jednorázovém spuštění úlohy), proto je v těchto případech občerstvení dat požadováno.


V iFIS/Plánovači úloh je umožněno zpracování PL/SQL kódu. SQL kód musí být uložen v tabulce R_SQL.

Pozor Pozor
SQL příkazy typu Obecný PL/SQL může editovat pouze uživatel FIS_01, FIS_02, atd.


Zneplatnění a deaktivace úlohy

Úlohu lze zneplatnit klávesou pro Zrušení záznamu. Takový záznam je označen hvězdičkou jako neplatný. U zneplatněné úlohy označené hvězdičkou je při dalším stisku klávesy pro Zrušení záznamu vyvoláno dialogové okno s těmito možnostmi:

  • Zpět
  • Zplatnit úlohu
  • Smazat úlohu - lze provést výmaz úlohy
Pozor Pozor
Volba Smazat úlohu se nabízí jako aktivní pouze v případě, kdy má přihlášený uživatel oprávnění k jejímu smazání.


Výmaz lze realizovat pouze u zneplatněné úlohy označené hvězdičkou. Smazat úlohu může jen uživatel s právy administrátora iFIS. Navíc musí mít přihlášený uživatel oprávnění k jejímu smazání, přičemž oprávnění se řídí nastavením v Runtime Repository (RRP) (r_usr_pa) ve formuláři 00210 - Správa uživatelů a přístupů:

  • pokud je uživatel nastaven jako administrátor ekonomické jednotky (ekj_admin=X) - může mazat pouze úlohy své ekonomické jednotky
  • pokud je privilegovaný administrátor systému (priv_admin=X) - může mazat všechny zneplatněné úlohy


Úloha je automaticky deaktivována z těchto důvodů:

  • bylo dosaženo naplánovaného počtu (bezchybných) spuštění – položka Spustit (počet)
  • bylo dosaženo data posledního spuštění – položka Spouštět DO
  • byl překročen počet neúspěšných / chybových pokusů – limit je definován v nastavení chyb v položce Max. poč.. Dosažený počet chyb je zobrazen v položce Chyby


V případě automatické deaktivace se zapíše do Historie úlohy text: "Úloha již neplní požadavky pro opětovné spuštění, bude automaticky deaktivována." a důvod, např. "Počet spuštění=5" nebo "Spouštět do 23.11.2021 15:20:00" nebo "Počet chyb=21".


Zpracování úlohy a možnosti e-mailových upozornění

V iFIS/Plánovači úloh lze nastavit:

  • e-mailovou adresu, na kterou bude upozornění zasíláno
  • e-mailové upozornění na zprávy ve frontě, které nebyly přeneseny
  • e-mailové varování (notifikace), které budou zasílány po určitém počtu pokusů o spuštění úlohy
  • skupiny úloh zajišťující postupné spouštění úloh dle pořadí v jednotlivých skupinách (lze ovlivnit nastavením položek Skupina a Pořadí)
  • paralelní i sériové zpracování naplánovaných úloh
  • progrese intervalu spouštění při chybě


Detail výsledku zpracování úlohy lze zobrazit ze záložky Žurnál z jakékoli položky na požadovaném záznamu, a to pomocí klávesy pro Detail/Volání číselníku. U Ad Hoc požadavku se navíc v závorce zobrazuje informace, kým byl spuštěn.


Obr. 00501/2 Detail výsledku zpracování požadavku definovaného plánem zobrazený klávesou pro "Detail/Volání číselníku"


Zpracování požadavku může skončit také chybou. Jestliže spuštění požadavku skončilo chybou, je prováděno automatické spouštění úlohy v progresivně se prodlužujících intervalech (od 30 sekund do 24 hodin), a to až do doby, kdy dojde ke korektnímu zpracování. Pro opakování spuštění úlohy v případě chyby během zpracování je nutné mít uvedenou hodnotu Ano v položce Opakovat (při chybě). Informační e-mail v případě výskytu chyby ve zpracování je zasílán na e-mailové adresy uvedené u úlohy v položce Kam informovat, pokud není vyplněno, zašle se na skupinu adresátů 005 SPRAVCE.


Každé úloze lze individuálně nastavit:

  • maximální počet chybných spuštění, po kterém je úloha automaticky deaktivována, není-li nastaveno, nebude automaticky deaktivována
  • počet chybných spuštění, po kterém je zaslán varovný e-mail na specifikované adresy.


Počet i adresy lze pro každou úlohu nastavit individuálně. Pokud není nastaveno, e-mail nebude zasílán.


V iFIS/Plánovač se kontroluje dostupnost SMTP serveru. Pokud se nepodaří odeslat varovný e-mail o chybě při zpracování úlohy po jejím zjištění, jsou v části Žurnál ke spuštění této úlohy zapsány dva záznamy. První s chybou a druhý navíc s doplňující informací o chybě a ve sloupci Info je uvedena hodnota D.


Obr. 00501/3 Položka "Info" s hodnotou "D"

Pozor Pozor
Řízení termínů a omezení časových intervalů spouštění jednotlivých úloh zpracovávaných prostřednictvím automatických funkcí/agentů již neprobíhá na úrovni jednotlivých agentů (komunikace s ISDS, přenos skenů, přenosy záznamů v rámci integrovaných IS,...). Možnost omezení spouštění (např. pracovní volno, víkend,...) byla přesunuta přímo do jednotlivých záznamů Plánovače úloh a lze ji nadefinovat do položky Podmínka spuštění.


Poznámka Poznámka
Omezení lze nadefinovat k vybrané úloze na vyžádání u dodavatele systému iFIS dle konkrétně specifikovaných a domluvených podmínek (které dny a které hodiny nemají být zahrnuty do spouštění dle nastaveného časového intervalu).
Příklad Příklad
Příklad předaného požadavku:

"O víkendech a svátcích nespouštět vůbec, v pracovní dny pouze od 5:00 do 17:00 hodin"



Obr. 00501/4 Upozornění zasílané na e-mailové adresy


Do položky Podmínka spuštění lze zakomponovat omezující či rozšiřující podmínky pro standardně nastavený časový interval spouštěné úlohy. Lze nadefinovat omezení spouštění konkrétní úlohy – např. nespouštět plánovač o víkendech a volných dnech (s využitím nastavení ve formuláři 01431 - Volné dny v kalendáři).

Tip Tip
Lze využít například k vypnutí komunikace s rozhraním ISDS přes víkendy a o svátcích.


Příklad nastavení omezující podmínky pro spouštění:

( paf00_kalendar.f_prac_den = 1 AND paf00_kalendar.f_prac_den_pred_volnem = 0 AND TO_NUMBER( TO_CHAR( SYSDATE, 'HH24')) BETWEEN 6 AND 16) OR ( paf00_kalendar.f_prac_den_pred_volnem = 1 AND TO_NUMBER( TO_CHAR( SYSDATE, 'HH24')) BETWEEN 6 AND 14)


V iFIS/Plánovači úloh během hromadného zpracování agent zaznamenává výsledek pro každý jednotlivý záznam a všechny získané informace jsou předávány do žurnálu spolu s informací o celkovém počtu chyb. Předávají se nejen souhrnné informace o zpracování úlohy, ale také informace o jednotlivých chybách během zpracování, například v případě, kdy nedochází k přenosům veřejných zakázek ze systému eGordion.


Popis formuláře

Obrazovka je rozdělena na dvě části:

  • horní část označená Plány úloh
  • dolní část rozdělená do dvou záložek:
    • Žurnál
    • Detail varování


Plány úloh

Část s označením Plány úloh zobrazuje seznam plánovaných úloh a obsahuje tyto položky:

  • ! - příznak chybného zařazení úlohy, respektive skupiny, do AQ fronty, v případě chybného zařazení se objevuje červený vykřičník
  • Akt. - určuje, zda je naplánovaná úloha aktivní či neaktivní
  • Příznak platnosti záznamu - označuje, zda je záznam platný, zneplatněné úlohy jsou označené hvězdičkou
  • Úloha - číslo úlohy, pro kterou je požadavek určen a které se týká (např. 032 - Závazky, 024 - Rozpočty, apod.)
  • Požadavek - název předem naprogramované úlohy (požadavku)
  • Identifikace - uživatelská identifikace plánu
  • EJ - číslo a název - číslo a název ekonomické jednotky, pro kterou je plán spouštěn
  • Skupina:
    • skupina úloh zpracovaných sekvenčně v pořadí daném položkou Pořadí
    • úloha se zahájí až po úspěšném zpracování předchozí úlohy
  • Pořadí - pořadí zpracování úlohy v rámci skupiny
  • Interval :
    • Měrná jednotka - měrná jednotka intervalu spuštění úlohy (např. hodina, den, týden, měsíc)
    • Počet MJ - délka intervalu v měrných jednotkách
  • Posun termínu - posun termínu spuštění úlohy vzhledem k termínu vygenerovanému vzorcem
  • Spustit (počet) - omezení celkového počtu bezchybných spuštění úlohy, v položce lze nastavit plánovaný počet spuštění pro omezení použití úlohy
  • Spouštět OD - datum prvního spuštění úlohy
  • Spouštět DO - datum posledního možného spuštění úlohy
  • Opakovat při chybě - opakovat spuštění úlohy v případě chyby během jejího zpracování?
  • Systémový plán - je zde určeno, zda se jedná o systémový plán (hodnoty Ano/Ne)
  • Vlastník - vlastník požadavku
  • Parametry - parametry uložené procedury spuštěné v rámci plánu
  • Podmínka spuštění - podmínka podmiňující spuštění naplánovaného požadavku, není-li splněna, naplánuje se pouze další spuštění v pořadí
  • Stav:
    • Naposled spuštěno - datum poslendího provedeného spuštění úlohy
    • Příští spuštění - datum příštího spuštění úlohy
    • Spuštěno - počet provedených bezchybných spuštění úlohy
    • Chyby - počet spuštění úlohy končících chybou, po úspěšném zpracování se smaže
  • Chyby - Nastavení:
    • Max. poč. - maximální počet chybných spuštění požadavku, po kterém je úloha automaticky deaktivována (nevyplněno = nikdy nedeaktivovat)
    • Inf. poč. - počet chybných spuštění požadavku, po kterém je zasíláno e-mailové upozornění (nevyplněno = nezasílat)
    • Kam informovat - skupina adresátů nebo e-mailové adresy oddělené středníkem, kterým má být zasláno e-mailové upozornění (nevyplněno = zasílat na skupinu 005 SPRAVCE)
  • Poznámka - libovolná poznámka k dané úloze


Kromě výše uvedených položek část Plány úloh obsahuje:

  • radiobuttony pro filtrování záznamů - volby pro zobrazení:
    • Vše - zobrazí všechny záznamy bez ohledu, zda jsou platné či aktivní
    • Platné - zobrazí jen platné záznamy
    • Aktivní - zobrazí pouze aktivní záznamy
  • tlačítka:
    • Ad Hoc - tlačítko je určeno pro jednorázové spuštění úlohy a je aktivní pouze pro platné úlohy / skupiny, u kterých je v definici nastaven příznak tpozdef.NAST07='A'. Dostupnost tlačítka AdHoc se dále řídí nastavením příznaku TPOZPLANN.RUN_WHERE (1 = pouze v produkčním prostředí iFIS, 2 = pouze v TEST, 3 = dostupné v PRODUKCI i v TEST). Pokud je úloha již spuštěna, a to plánovaně či Ad Hoc, je její další spuštění tlačítkem Ad Hoc odmítnuto v závislosti na stavu zpracování úlohy hlášením "Úloha/skupina je již zařazena do zpracování Ad Hoc" nebo "Úloha/skupina je uzamčena jiným uživatelem, zkuste později". Při spuštění úlohy tlačítkem Ad Hoc je do detailu historie přístupné tlačítkem Historie zapsán uživatel, který úlohu spustil. Zároveň je do položky Ad Hoc na záložce Žurnál automaticky doplněna hodnota A. Pro úlohy 005iFIS/Plánovač spuštěné Ad Hoc je určen globální parametr PLADELAY, kterým lze nastavit počet sekund, o který je odloženo vyzvednutí zprávy z fronty plánovače. Pokud je obsah parametru PLADELAY nastaven na NULL, Ad Hoc úlohy se spouštějí bez odložení. Implicitně 0 sec.
    • Skupina - ovládání běhu zpracování skupiny
    • Osoby - osoby, které mají přístup k požadavku
    • Historie - zobrazí historii záznamu, do historie se zapisují například změny nastavení parametrů úlohy plánovače:
      • Aktivace/Deaktivace
      • Identifikace, EJ, Skupina, Pořadí, MJ, Počet MJ, Posun, Počet spuštění, Spouštět OD/DO, Opakovat (při chybě), Parametry, Podmínka spuštění
      • Založení / zrušení úlohy
      • uživatel, který spustil úlohu jednorázově přes tlačítko Ad Hoc, apod.


V iFIS je zavedena podpora pro spuštění úlohy v plánovači Ad Hoc z externí aplikace. Vytvořena funkce PA005_CONTROL, která slouží pro spuštění úlohy v plánovači Ad Hoc z externí aplikace. Do package PA005_CONTROL přidána funkce f_run_plan_adhoc, která provede test, jestli úloha již neběží a jednorázově ji spustí. Pro VERSO byla vytvořena package VYMENIK.PAVYM_PLAN, přes kterou lze volat funkci PA005_CONTROL.f_run_plan_adhoc.


Žurnál

Záložka Žurnál obsahuje informace o průběhu a stavu zpracování plánovaného požadavku.


Položky záložky Žurnál:

  • Uložená procedura - uložená procedura spuštěná v rámci plánu
  • Parametry - parametry uložené procedury spuštěné v rámci plánu
  • Stav požadavku - stav zpracování požadavku, pokud je v plánovači chyba, je ve sloupci Stav požadavku napsáno Chyba, v případě, že je ve sloupci Stav požadavku napsáno Zpracovaný, zpracování požadavku proběhlo v pořádku; položka může nabývat těchto hodnot:
    • Přijatý - požadavek byl přijat
    • Zpracovaný - zpracování požadavku bylo úspěšně provedeno
    • Zpracovaný s chybami - má v položce Stav požadavku uvedenou hodnotu Zpracovaný a v položce Info příznak C
    • Chyba - zpracování skončilo chybou
  • Převzato - datum převzetí požadavku z fronty plánů
  • Zpracováno - datum zpracování požadavku převzatého z fronty plánů
  • Ad Hoc - informace o zpracování požadavku v žurnálu, zda se jednalo o jednorázové spuštění úlohy Ad hoc
  • Info - informace o zpracování požadavku v žurnálu, je-li uveden příznak C a ve stavu Zpracovaný, znamená to, že požadavek byl zpracovaný, ale s chybami


Detail varování

Záložka Detail varování je přístupná pouze pro obecné dotazy úlohy 004. Záložka je určena pro nastavení skupiny adresátů, kterým bude doručen výsledek dotazu, předmět e-mailu a HTML šablona pro zobrazení výsledků dotazu.


Položky záložky Detail varování:

  • Použít - příznak použití
  • Skupina osob - skupina osob pro zasílání notifikačních e-mailů
  • Předmět e-mailu - předmět e-mailového upozornění
  • Html - Html šablona e-mailového upozornění
  • Prodlení - počet dnů prodlení, po kterém bude odeslán e-mail
  • Poč. spuštění - kolikrát má být e-mail zaslán


Upozorňující e-maily definované v rámci úlohy 004 Obecné dotazy

V iFIS/Plánovač pod úlohou 004 Obecné dotazy může správce nadefinovat libovolné upozorňovací e-mailové zprávy.


E-mailové zprávy lze odesílat buď na předem vyjmenovaný statický seznam mailových adres a nebo na dynamicky určené e-mailové adresy (např. adresy osob, které si mají vyzdenout finanční částku na pokladně, adresy účastníků kurzů, adresy dodavatelů, schvalovatelů likvidačních listů apod.).

Obsah e-mailové zprávy se definuje v návratové hodnotě SQL-dotazu, který se připojí jako vstupní argument plánované úlohy 004. Návratová hodnota tohoto dotazu musí vždy obsahovat 20 položek, v položkách až 1 se 16 se očekávají zdrojová data pro vygenerování HTML-tabulky v těle e-mailu. V položce 17 se definuje text nad tabulkou, za svislítkem pak text pod HTML-tabulkou. Položky 18 až 20 se využívají pouze při generování e-mailů na dynamicky určené e-mailové adresy. Na pozici 18 se očekává mailová adresa KOMU. Případný seznam mailových adres musí být v návratové hodnotě dotazu oddělen středníkem. Na pozici 19 se očekává mailová adresa pro odeslání KOPIE nebo skryté KOPIE (adresa pro skrytou kopii se uvede na pozici 19 za svislítkem '|'), v položce 20 se uvádí předmět odesílaného e-mailu. Zdrojový dotaz musí být ukončen postfixovým řetězcem ',#PPIDNO'.


Nastavením globálního parametru GENMAIL lze omezit celkový počet vygenerovaných e-mailů v rámci jednoho zpracování.

Upozorňující maily se formátují pomocí standardně dodávané HTML šablony, ta obsahuje HTML tabulku o max. počtu 16ti sloupců. Do tabulky, do textových polí nad a pod tabulkou i do předmětu odesílaného mailu lze vkládat libovolný obsah, obsah lze dynamicky ovlivnit návratovou hodnotou SQL dotazu, obsah v těle mailu i obsah uvnitř tabulky lze formátovat pomocí HTML značek.

E-mailová zpráva je odesílána jen v případě, že návratová hodnota SQL dotazu uvnitř definice vrátí alespoň jeden záznam. Uvnitř SQL dotazu lze pracovat s proměnnout :LAST_EXE, která obsahuje časovou značku naposledy spuštěné úlohy.

Do přílohy mailových upozornění může být připojen vygenerovaný soubor HTML nebo XLS, obsah souboru je určen návratovou hodnotou SQL dotazu v definici #FILE_DATA, nazev souboru je pak specifikován v definici #FILE_NAME.

Tip Uživatelské tipy
Jak nastavit formátování textu v notifikačních e-mailech generovaných z iFIS/Plánovače úloh?


Možnost generování souborů XLS, HTML a TXT do přílohy notifikačních e-mailů

Pro plánované úlohy 004 – Spustit obecný dotaz je umožněno odesílat spolu s notifikačním e-mailem z iFIS/Plánovač také generovaný XLS, HTML či TXT soubor obsahující výsledky libovolného dalšího SQL dotazu. Název přiloženého souboru je definován jako druhý SQL dotaz v parametru plánované úlohy. Obsah souboru je definován jako třetí SQL dotaz. Pokud není druhý (název) a třetí (obsah) SQL dotaz definován, odešle se pouze zpráva obsahující tabulku s výsledky prvního uvedeného SQL dotazu. Plánovač odbavuje také požadavky, které jsou nadefinované nad DB objekty s integrovanou kontrolou kontextových přístupů (např. view VPRISTRSHLA2).


Rozvoj plánovače - Dotaz s dynamickým seznamem adres s přílohou XLS

Upraven generátor e-mailových upozornění s dynamickým seznamem e-mailových adres. Každý e-mail nyní může obsahovat až 60 kB dat (doposud byl limit jen 30 kB), při zkrácení obsahu e-mailu se automaticky do přílohy e-mailu generuje příloha XLS s celým nezkráceným obsahem.


Význam a funkce jednotlivých požadavků

  • Denní závěrka účtu - vytváří denní snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku nuluje denní obrat účtu klienta
  • Měsíční závěrka účtu - vytváří měsíční snímek sumy operací na účtu klienta nápočtem realizovaných transakcí, sumu blokace a celkovou částku
  • Datový úklid blokací - nepřetržitá funkce, která na základě uplynutí časového intervalu - položka Prodleva, nastaveného ve funkci Číselník typů služeb mění stav transakce ze stavu "Blokovaná" na "Storno" a snižuje částku blokace na účtu klienta
  • Datový úklid transakcí - funkce vyhledává záznamy transakcí, u nichž od data realizace nebo data storna uplynula doba delší než 3 měsíce a následně tyto transakce přesouvá do archivu
  • Smazání žurnálových dat - funkce zajistí zrušení záznamů ze systémového žurnálu. Pro jednotlivé typy je stanoveno odlišná x-měsíční doba pro odstranění záznamů
  • Datový úklid účtů - funkce vyhledává záznamy s účty klientů s ukončenou platností a stavem účtu Uzavřen, u nichž nebyl po dobu existence zaznamenán obrat a od doby zápisu uplynul jeden rok. Záznamy jsou vymazány z databáze
  • Dorovnání mzdou - funkce vytvoří v zásobníku dorovnání podklady pro dorovnání zůstatku na účtu klienta odečtem ze mzdy. Dorovnání zůstatku na nulu se týká pouze osobních účtů se stanoveným Typem dorovnání Mzdou a zůstatkem, který je menší než nula. Dorovnání je provedeno interní transakcí na fiktivním terminálu poskytovatele (globální parametr VS_ROUND nastavuje způsob zaokrouhlování částky při dorovnání účtu mzdou a může obsahovat tyto hodnoty:
    • 0 = nezaokrouhlovat
    • 1 = zaokrouhlit matematicky
    • 2 = zaokrouhlit na celé Kč nahoru
    • 3 = zaokrouhlit na celé Kč dolů)
  • Podklady poskytovatelům - funkce vytvoří v zásobníku pro poskytovatele sumační záznamy za poskytovatele, typ služby a typ transakce. Jsou vygenerovány vnitroorganizační faktury a podklady pro účetnictví.
  • Finanční operace mezi účty klientů IPS a jejich účty vedenými v peněžních ústavech
  • Kontrola plátců DPH - dávková kontrola plátců DPH, bylo změněno pořadí zpracování v dávkové kontrole plátců DPH


Další funkce jsou popsané v následujících kapitolách.


Inkaso na účet IPS z bankovního účtu

Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které mají povolené inkaso a splňují požadavky pro dobití účtu inkasem, tj. zůstatek účtu je než je nastavená hladina pro dobíjení účtu inkasem a rozdíl hladina - zůstatek na účtu je větší nebo roven hodnotě nastavené v globálním parametru.


Položky vlastnosti účtu klienta a jejich nastavení pro možnost provedení inkasa:

Položka Význam
Dorovnání zůstatku Inkasem
Povolení inkasa Ano
Hladina Numerický údaj,jehož výše definuje zůstatek, při kterém se zahajuje inkaso
Bankovní účet Bankovní účet klienta, ze kterého je povoleno inkaso


K těmto účtům je založen v tabulce pro převod (TVSPREVOD) požadavek na inkaso. V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více inkasních příkazů.


Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek v TVSPREVOD:

Položka Význam
Obdobi Účetní období - ve tvaru MMRR je odvozeno ze systémového datumu
TRANS_ID Položka je naplněna až po spárování s řádkem bankovního výpisu z iFIS/Banka/Výpisy identifikátorem transakce zúčtující inkasní platbu v IPS. Tento identifikátor je zároveň uveden i u řádku bankovního výpisu v položce IDENT.
DATUM_SPLA Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
DATUM_SPAR Datum spárování - naplní se až po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS
PREVOD_TYP Kód převodu - I (Inkaso)
PLATBA_TYP Kód platby - K (Kredit)
UCET_VYBITI V případě kreditních plateb není vyplněno
CASTKA Je naplněna limitem dorovnání zůstatku v tvsucet.limit_dorov
SSMB Identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce.
KSMB Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_CRKPI‘
VSMB Vazba pro IPS - je naplněn identifikátorem nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do iFIS v pohledávce jako ext_id.
KOMENTAR Textová položka - vyplněna Automatické dobití účtu inkasem
STAV Definice stavu zpracování - vyplněna Připraven
ODMITNUTO Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso - v okamžiku založení záznam se nevyplňuje


Postup zpracování inkasních plateb

  • Autonomní funkce projde připravené kreditní požadavky (CR požadavek) na inkaso v tabulce prevod. Tyto požadavky jsou přeneseny do iFIS/Saldo studenta/Jiné pohledávky k dalšímu zpracování. Jsou-li všechny požadavky úspěšně předány, je nastavena položka Stav převodu na Předán. Jestliže předání skončí chybou, je nastavena položka Stav převodu na hodnotu Chyba a do žurnálu autonomní funkce je zaznamenáno chybové hlášení.
  • Na straně iFIS jsou požadavky zařazeny na inkasní příkaz a odeslány do banky, ve které je veden účet určený pro IPS. Po převzetí výpisu jsou pohledávky párovány. Pokud je spárována pohledávka z IPS s bankovním výpisem, je do IPS odeslán požadavek na vygenerování CR transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede dobití účtu IPS.
  • Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na Zpracován. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná CR transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
  • Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_CRDNY‘ od data splatnosti, nastaví se stav převodu na Odmítnut a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na hodnotu O. Do iFIS se odešle požadavek na zrušení pohledávky, která byla dříve vygenerována z nyní odmítnutého požadavku na převod
  • Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_CRPOC‘, zakáže se dobíjení účtu inkasem nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘N‘.
  • Inkaso lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.inkaso_povol=‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z hodnoty O na P.


Vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet

Autonomní funkce vyhledá účty IPS, které splňují požadavky pro vybití účtu převodem:

  • uplynulo 6 měsíců od ukončení platnosti účtu
  • zůstatek na účtu je větší než 0
  • podle implementace stav účtu Uzavřen nebo je typ klienta Blokován a na účtu nejsou žádné blokace).


U těchto účtů je:

  • založen debetní požadavek na převod z účtu IPS na bankovní účet v tabulce pro převod TVSPREVOD
  • navýšena prioritní blokace pro daný účet IPS a terminál uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.


V jednom období by nemělo být u jednoho účtu více debetních příkazů na vybití účtu IPS. Záznam v TVSPREVOD je založen s následujícími hodnotami:


Význam, funkce a hodnoty jednotlivých položek v TVSPREVOD v případě vybití účtu IPS s převodem na bankovní účet:

Položka Význam
Obdobi Účetní období - ve tvaru MMRR je odvozeno ze systémového datumu
TRANS_ID Položka je naplněna automaticky při založení nového převodu identifikátorem transakce blokující částku zůstatku účtu IPS, tzv. prioritní blokace
DATUM_SPLA Datum splatnosti - doplněno hodnotou dle sysdate. Administrace individuálního nastavení pro každý účet IPS není požadována.
DATUM_SPAR Datum spárování - naplní se až po spárování aktuálním datem úspěšného spárování na straně IPS
PREVOD_TYP Kód převodu - P (Převod)
PLATBA_TYP Kód platby - D (Debet)
UCET_VYBITI V případě kreditních plateb není vyplněno
CASTKA Je naplněna hodnotou zůstatku účtu IPS
SSMB Identifikace plátce - osobním číslem. Osobní číslo - slouží k párování jiných pohledávek a řádku bankovního výpisu, v IPS k identifikaci účtu, na kterém je vytvořena kreditní transakce,
KSMB Typ platby - je naplněn hodnotou z tglobal.polozka=‘VS_DBKPV‘
VSMB Vazba pro IPS - je naplněn identifikátorem nově založeného příkazu tvsprevod. prevod_id. Tento identifikátor je dále následně předáván do iFIS v pohledávce jako ext_id.
KOMENTAR Textová položka - vyplněna Automatické vybití účtu
STAV Definice stavu zpracování - vyplněna Připraven
ODMITNUTO Evidence úspěšného zpracování požadavku na inkaso. V okamžiku založení záznam se nevyplňuje.


  • Autonomní funkce projde připravené DB požadavky na vybití v tvsprevod a předá je do iFIS jako závazky ke zpracování. Po úspěšném předání se nastaví stav převodu na Předán. Pokud předání skončí chybou, nastaví se stav převodu na Chyba a do žurnálu se zaznamená chybové hlášení.
  • Na straně iFIS jsou pravidelně párovány závazky. Pokud je spárován závazek z IPS s bankovním výpisem, pak je do IPS odeslán požadavek na vygenerování DB transakce z terminálu uvedeného v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘, která provede vybití účtu IPS a současně vybranou částku odblokuje.
  • Autonomní funkce každý den zkontroluje, zda byl převod bankou proveden. Pokud byl převod úspěšně proveden, nastaví se stav převodu na Zpracován. Úspěšné provedení převodu lze zjistit podle toho, že existuje realizovaná DB transakce s daným účtem, variabilním symbolem a terminálem uvedeným v tglobal.polozka=‘ VS_FTERP‘.
  • Pokud nedojde k úspěšnému převodu ani po počtu dní uvedených v tglobal.polozka=‘ VS_DBDNY‘ od data splatnosti, nastaví se stav převodu na Odmítnut a položka tvsprevod.odmitnuto je nastavena na hodnotu O.
  • Autonomní funkce zjistí počet odmítnutých požadavků na vybití a převod pro daný účet IPS a bankovní účet. Pokud počet odmítnutých pokusů přesáhne počet uvedený v tglobal.polozka=‘ VS_DBPOC‘, zakáže se vybíjení účtu převodem nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol=‘N‘.
  • Vybíjení účtu lze opětovně povolit nastavením příznaku tvsucet.db_prevod_povol =‘A‘. Po tomto povolení se u všech převodů daného účtu IPS a bankovního účtu změní položka tvsprevod.odmitnuto z hodnoty O na P.


Dorovnání fakultních účtů mimo měsíční závěrku

K dorovnání fakultních účtů (účtů vedených na fiktivní osoby sloužící pro potřeby daného pracoviště, například servisní opravy, zápůjčky karet návštěvám, apod.) dochází běžně v rámci měsíční uzávěrky, při níž je kontrolováno, zda dosud již bylo provedeno dorovnání osobních účtů (účtů privátních osob, tj. zaměstnanců, studentů, klientů) mzdou. Poté dochází k dorovnání fakultních účtů zpětně, a to k okamžiku poslední vteřiny uzavíraného měsíce. V důsledku požadavku na provedení dorovnání fakultních účtů vícekrát ročně (například dvakrát ročně pouze na konci zimního a letního semestru) je možné provést dorovnání fakultních účtů také mimo měsíční uzávěrku (tedy v jiném termínu než při měsíční uzávěrce). V následující měsíční uzávěrce je poté kontrolováno, zda dorovnání fakultních účtů dosud již bylo provedeno či nikoli. Aby dorovnání fakultních účtů mohlo být provedeno mimo účetní závěrku, bylo umožněno:

  • dorovnání fakultních účtů k jinému termínu, než ke konci měsíce, přičemž v každém měsíci lze provést maximálně jedno dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky
  • vypnutí kontrol na provedení dorovnání fakultních účtů při měsíční uzávěrce provedené v jiném měsíci než v tom, na který bylo naplánované dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku

Zároveň je zajištěn mechanismus pro nastavení termínu příštího dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku, což s sebou přináší i nutné provedení změny měsíční uzávěrky. Pro nastavení termínů příštího dorovnání fakultních účtů je určena úloha plánovače s označením Datum příštího dorovnání fakultního účtu. V souvislosti s tím je zaveden globální parametr VS_DORFU, kterým lze udržovat seznam mimořádných termínů dorovnání fakultních účtů a uchování stavu zpracování posledního dorovnání fakultních účtů. Globální parametr VS_DORFU je určen pro nastavení data a stavu dorovnání fakultních účtů mimo termín měsíční uzávěrky (ve tvaru např. datum ="20.02.2015 23:59:59", stav="D", kde stav je D = provést dorovnání nebo F = dorovnání provedeno. Položka Seznam obsahuje data, ke kterým má být provedeno dorovnání fakultních účtů, ve tvaru seznam="20.02 23:59:59|20.09 23:59:59".

Poznámka Poznámka
Položky Datum a Stav jsou aktualizovány automaticky. Pro aktualizaci položky Seznam je nutné kontaktovat pracovníky BBM přes aplikaci Helpdesk.


Postup pro nastavení dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku:

  1. Nastavit termíny dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku v globálním parametru VS_DORFU (např.: datum="31.01.2015 23:59:59"; stav="F"; seznam="20.01 23:59:59|20.09 23:59:59") – nastavují pracovníci BBM
  2. Pro každý termín dorovnání fakultních účtů mimo měsíční uzávěrku založit v plánovači novou úlohu Dorovnání fakultních účtů s ročním intervalem spouštění ve dnech následujících po termínech dorovnání (např. úlohy v termínech 21.02.2015 00:05 a 21.09.2015 00:05) – nastavují pracovníci BBM
Pozor Pozor
Původní úloha "Dorovnání fakultních účtů" spuštěná v rámci měsíční uzávěrky musí zůstat zachována.


iFIS/Plánovač vs. testovací iFIS a další nastavení úloh

Úloha založená do plánovače z iFIS/WebMailer nebo ručně na reálné iFIS je po překlopení do testovací iFIS vždy neaktivní, aniž by k tomu bylo zapotřebí spouštět nějaký skript. Pro její aktivaci je nutné použít standardní postup. Úloze v reálném iFIS lze nastavit, zda se má po překlopení spouštět i v testovací iFIS.

Pozor Pozor
Toto nastavení je pouze v kompetenci pracovníků BBM, nelze ho provést v zákaznickém rozhraní.


Datový model obsahuje také tři položky umožňující nastavit, zda se má úloha spouštět po překlopení do testu, jak má plánovač reagovat na chybu úlohy, po kolika chybách ukončit nebo jen informovat nastavené adresáty.


Další možnosti nastavení úloh v iFIS/Plánovači

iFIS/Plánovač může zajišťovat automatické nebo ADHOC spuštění libovolných databázových R_SQL-procedur, v rámci kterých se je možné odkazovat na systémové proměnné

:LAST_EXE -- proměnná je automaticky naplněna časovou značkou posledního úspěšně dokončeného zpracování plánované úlohy 
:PPIDNO   -- proměnná obsahuje identifikátor plánované úlohy
:PVYZID   -- obsahuje identifikátor zpracování plánované úlohy

Automatická změna stavu smlouvy po uplynutí její účinnosti

Umožněno nastavit automatickou změnu stavu smlouvy po uplynutí její účinnosti. V iFIS/Správce/Služby/Plánování úloh/formulář 00501 - Plánování úloh připravena úloha "Aktualizace dat v iFIS/Registr smluv", která u záznamů smluv ve složce Aktivní porovnává datum uvedený v položce Účinnost do oproti aktuálnímu datu a v závislosti na tom přesouvá smlouvy do složky Neaktivní. U této úlohy lze nastavit její automatické spuštění a nebo ji lze spustit kdykoliv ručně pomocí ADHOC.

Poznámka Poznámka
Pro správné nastavení úlohy v iFIS/Plánovači, prosím, kontaktujte pracovníky BBM prostřednictvím aplikace Helpdesk.


V plánovači je úloha, pomocí které lze změnit stav u smluv, které jsou aktivní, platné (DEL IS NULL) a UCINNOST DO < SYSDATE(dnešní datum).


Automatické ukončení odpovědností osob bez platného pracovního vztahu

V iFIS/Plánovači lze nastavit plánovanou úlohu "Aktualizace iFIS/Odpovědnosti osob", která v nastavených časových intervalech zajišťuje ukončování platnosti záznamů o odpovědnostech osob, kterým skončila platnost všech pracovních nebo jiných vztahů. Funkcionalitu v iFIS/Plánovač může aktivovat správce aplikace.


Úloha 000 - Odložený tisk dokladů

V iFIS/Plánovači umožněno:

  • v úloze 000 Odložený tisk dokladů zadávat SQL dotaz delší než 4000 znaků
  • nadefinovat podmínky pro automatické spuštění úlohy



Navazující funkce:

  • 00502 - Plánování úloh - prohlížení
  • 00503 - Plánování úloh dle osoby